گشت و گذاری در سوئد، نادر کشور اروپایی دور از قرنطینه

Access to the comments نظرها
نگارش از نیما قدکپور
گشت و گذاری در سوئد، نادر کشور اروپایی دور از قرنطینه
کپی رایت  AP

سوئد یکی از معدود کشورهای اروپایی است که مقامات دولتی اقدامات سختگیرانه قرنطینه را پس از شیوع ویروس کرونا اتخاذ نکرده اند. با این حال وزیر خارجه سوئد، آن لینده، جمعه گذشته اعلام کرد «آنانی که می گویند زندگی در این کشور روال عادی را داد، کاملا اسطوره سازی می کنند.»

در مقابل، همسایگان سوئد یعنی دانمارک، فنلاند و نروژ از جمله نخستین کشورهای اروپایی بودند که با آغاز شیوع ویروس کرونا اجرای سیاست قرنطینه سخت را در پیش گرفتند. دانمارک دومین کشور اروپایی بود که اعمال محدودیت‌های عمومی را از ۱۱ مارس شروع کرد و نروژ هم اجرای این سیاست را یک روز بعد اجرا کرد و فنلاند نیز از ۱۷ مارس به جمع کشورهای قرنطینه شده اروپا پیوست. تعداد کشته های این کشورها درمجموع بسیار کمتر از سوئد همسایه است. در مجموع ویروس کرونا در این سه کشور همسایه جان کمتر از چهارصدنفر را گرفته است. در حالی که درسوئد شمار قربانیان از هفته گذشته، از هزارنفر هم فراتر رفته است.

اما واقعیت این است که شرایط زندگی شهروندان در سوئد، جز برای سالمندان و بخشی از دانش آموزان و دانشجویان تغییرات زیادی نکرده است. دولت برگزاری تجمع‌های بزرگ را منع کرده، دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها را تعطیل کرده و به افراد مسن گفته است که خود را خانه نشین و منزوی کنند اما رستوران ها، کافه ها، مدارس ابتدایی و بیشتر مشاغل هنوز باز هستند.

می اولسون خبرنگاری که با یورونیوز همکاری می کند شخصا به شهر مالموی سوئد، رفت تا روزهای کرونایی این کشور را برای مخاطب‌های یورونیوز بهترشرح دهد.

خانم اولسون می نویسد: « در اولین نگاه به نظر می رسد که سخنان وزیر خارجه درست است و تردد در مرکز مالمو بسیار پایین تر از حد عادی است. به نظر می ر سد شهروندان فاصله گذاری‌های اجتماعی را رعایت می کنند.» به گفته این خبرنگار در سراسرشهر تبلیغاتی دولتی دیده می شود که از مردم بخاطر حفظ اصول فاصله گذاری‌های اجتماعی تشکرمی کنند.

با این حال در کافه و بارهای مرکز شهر شهروندان عموما جوانان در حال معاشرت و خوردن مشروب‌های الکلی هستند.

کارولینا ایگنولسون، پیشخدمت یکی از کافه‌ها در مرکز شهر است. او به یورونیوز می گوید: « ابتدا به نظر می رسید که شهروندان زیادی به دلیل ترس به کافه‌ها و بارهای مراجعه نخواهندکرد. اما به محض اینکه آفتاب می آید حضور مردم در بار و کافه بسیار بیشتر می شود و انگار حفظ فاصله گذاری‌های اجتماعی را از یاد می برند.» این پیش خدمت تاکید دارد که البته حضور مردم به نسبت شنبه‌های عادی در مالمو کمتراست. کارولینا ایگنولسون می گوید به همین دلیل هم تعداد قربانیان در این شهر کمتر از استکهلم، پایتخت کشور است.

رابرت لیند، یکی دیگر از شهروندان مقیم مالمو به یورونیوز می گوید: « مسلما زندگی در این جا مثل روزهای عادی نیست. مردم بیشتر مراقب خود هستند، از حضور درجمعیت خودداری می کنند و سعی می کنند بیشتر در خانه بمانند و فاصله گذاری‌های اجتماعی را حفظ کنند.»

تعداد مبتلایان ثبت شده در سوئد در لحظه نگارش این متن کمتر از پانزده هزار نفر بوده که گفته می شود تاکنون بیش از ۱۵۰۰ نفر جانشان را از دست داده اند.