یونان با تمدید قرنطینه پناهجویان برای استقبال از گردشگران آماده می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اردوگاه پناهجویان در یونان
اردوگاه پناهجویان در یونان   -  کپی رایت  AP Photo

دولت یونان قرنطینه اردوگاه های پناهجویان را در راستای جلوگیری از شیوع ویروس جدید کرونا به مدت دو هفته تمدید کرد.

این تصمیم دولت محافظه کار یونان در حالی اتخاذ می شود که این کشور همزمان به دنبال پذیرایی از گردشگران در ماه های پیش رو است. آتن از روز ۲۱ مارس (دوم فروردین) قرنطینه این اردوگاه ها را که تعداد ساکنانشان بیش از ظرفیت آنها است به اجرا گذاشت. بنا به تصمیم دولت یونان قرنطینه اردوگاه های پناهجویان در جزایر این کشور در دریای اژه و دیگر مناطق این کشور تا روز ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) ادامه خواهد یافت.

قرنطینه سراسری در یونان از روز ۲۳ مارس (چهارم فروردین) تا چهارم مه (۱۵ اردیبهشت) به اجرا در آمد. یونان در مقایسه با دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا تاکنون خسارت جانی کمتری از شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» دیده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
پناهجویان در یونانAP Photo

شمار افرادی که در یونان نتیجه تست کرونای آنها مثبت اعلام شده ۲۹۸۰ نفر است. از این تعداد ۱۸۰ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا از دست داده اند.

مقامات یونان تاکید می کنند که تاکنون هیچ کدام از پناهجویان بر اثر ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» جان خود را از دست نداده اند. به گفته آنها تنها چند مورد ابتلا به ویروس جدید کرونا در اردوگاه های پناهجویان گزارش شده است. بیش از ۳۳ هزار پناهجو در اردوگاه های پناهجویان در جزایر یونان در دریای اژه زندگی می کنند. حدود ۷۰ هزار پناهجو نیز در دیگر اردوگاه های این کشور ساکن هستند.

سازمان های مدافع حقوق بشر از نقض حقوق پناهجویان به دلیل محدودیت های اعمال شده برای جلوگیری از شیوع ویروس جدید کرونا ابراز نگرانی کرده اند.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان روز پنجشنبه گفته بود که کشورش «به تدریج» و «با امیدواری» برای استقبال از گردشگران آماده می‌شود. یونان قرار است از روز ۱۵ ژوئن (۲۶ خرداد) بار دیگر به شهروندان ۳۰ کشور که اکثر آنها عضو اتحادیه اروپا هستند اجازه ورود بدهد. اکثر افرادی را که برای گذراندن تعطیلات به یونان سفر می کنند گردشگران اروپایی تشکیل می دهند. تخمین زده می شود که حدود ۲۰ درصد از درآمد ناخالص داخلی یونان وابسته به بخش گردشگری است.