Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آغاز محاکمه مقام سابق قوه قضاییه ایران؛ اتهام: دریافت رشوه کلان و فراری‌دادن متهمان

The first hearing of the charges against Akbar Tabari, former executive deputy of the Judiciary Department
The first hearing of the charges against Akbar Tabari, former executive deputy of the Judiciary Department Copyright MIZAN/Ali Shirband
Copyright MIZAN/Ali Shirband
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محاکمه معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه ایران به اتهام دریافت میلیاردها تومان رشوه و اعمال نفوذ در پرونده‌های متهمان اقتصادی آغاز شد.

آگهی

محاکمه معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه ایران به اتهام دریافت میلیاردها تومان رشوه و اعمال نفوذ در پرونده‌های متهمان اقتصادی آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری قوه قضائیه ایران (میزان)، نخستین جلسه رسیدگی به اتهام‌های فساد اقتصادی اکبر طبری، معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه و بیست و یک متهم دیگر این پرونده، روز یک‌شنبه به ریاست قاضی بابایی در شعبه ۵ دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد.

در این جلسه، قهرمانی، نماینده دادستان در تشریح کیفرخواست شبکه ارتشاء در حوزه ریاست قوه قضاییه گفت که متهم ردیف اول در طول حدود ۲۰ سال حضور در قوه قضاییه علیرغم این که رابطه استخدامی نداشته و مامور به خدمت بوده، راه اجرای عدالت را در مورد برخی از متهمان دانه درشت اقتصادی سد کرده است.

به گفته نماینده دادستان، متهم ردیف اول، اکبر طبری بر اساس کیفرخواست، متهم است به مشارکت در تشکیل شبکه چند نفری در ارتشا، با وصف سردستگی، اخذ رشوه از حسن نجفی به مبلغ بیش از ۸۰ میلیارد ریال وجه نقد، اخذ زمین به مساحت ۳۰۰ متر مربع در خیابان کریم خان، اخذ زمینی مشجر به مساحت هزار و ۶۵۷ متر مربع واقع در قریه نجار کلای لواسان، اخذ آپارتمان اداری به مساحت ۱۰۸ متر مربع در مجتمع سانا، تسهیل وجه نقد به مبلغ ۱۰۰ هزار یورو، پولشویی از طریق تبدیل وجه نقد به سهام شرکت سیمان به مبلغ ۴۲ میلیارد ریال، دریافت رشوه از رسول دانیال زاده به مبلغ ۱۸۳ میلیارد و ۲۳۳ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال، دریافت رشوه از مصطفی نیاز آذری به میزان ۵ قطعه زمین و یک ویلا در بابلسر، معاوضه سه دستگاه آپارتمان مسکونی متعلق به رسول دانیال زاده که هر سه واقع در کامرانیه شمالی در ساختمان روما است.

قهرمانی در توضیح سایر اتهام‌های متهم ردیف اول این پرونده افزود، دریافت رشوه از جلیل سبحانی بابت هزینه نصب کمد در واحدی در مجتمع سانا به مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال، پولشویی از طریق انتقال دو واحد آپارتمان در روما به فرهاد مشایخ، پولشویی از طریق انتقال ویلای مصطفی نیاز آذری به خانم حکیمه شیرمحمدی، جعل و استفاده از اسناد مجعول در پرونده مصطفی نیازآذری، اعمال نفوذ با سوء استفاده از مستخدمین دولتی در پرونده رسول دانیال زاده، اعمال نفوذ با سوء استفاده از روابط خصوصی از مستخدمین دولتی در پرونده داوودی سرخوش شهری و سایرین، اعمال نفوذ در پرونده موضوع اتهامی وریا مولانایی، تاثیر دادن نفوذ در اقدامات اداری در پرونده علی دیواندری، گرفتن وعده و تعهد در پرونده هادی رضوی و خرید زمین از حمید محمدی از دیگر اتهامات وی است.

نماینده دادستان در تشریح عناوین اتهامی ردیف دوم پرونده نیز گفت، حسن نجفی که با دستگیری متهم اصلی پرونده به خارج از کشور متواری شده، به مشارکت در تشکیل شبکه چند نفری در امر ارتشاء، پرداخت رشوه به اکبر طبری و پرداخت رشوه به غلامرضا منصوری قاضی وقت اجرایی لواسان به مبلغ ۵۰۰ هزار یورو، متهم است.

او سپس به قرائت موارد اتهامی ۲۰ متهم دیگر این پرونده ادامه داد و در پایان بار دیگر تاکید کرد که ابعاد این پرونده کلان فساد اقتصادی بسیار پیچیده است و هنوز بخش‌هایی از آن کامل نشده است.

قاضی این پرونده سپس با تاکید بر این که فرصت دفاع برای متهم در این جلسه میسر نیست، شنیدن دفاعیات آقای طبری را به جلسه بعدی دادگاه موکول کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادعای تازه حوزه علمیه امام خمینی: صدیقی شخصاً با حضور در دفترخانه سند انتقال ملک را امضا کرده است

از زمین‌خواری تا درآمد ماهانه میلیاردی از هتل؛ از فساد مالی منتسب به کاظم صدیقی چه می‌دانیم؟

خامنه‌ای: تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است