ترامپ دستور کاهش شمار نیروهای آمریکایی در خاک آلمان را صادر کرده است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
 U.S. Army Europe’s Logistics Support Services Contract in Bavaria
U.S. Army Europe’s Logistics Support Services Contract in Bavaria   -   کپی رایت  Staff Sgt. Kathleen Polanco/Public Domain

رسانه‌های ایالات متحده به نقل از مقام‌های عالی‌رتبه پنتاگون گزارش کرده اند دونالد ترامپ دستور کاهش چشمگیر شمار نیروهای نظامی این کشور در خاک آلمان را صادر کرده است.

بنابر این گزارش‌ها، رئیس جمهوری ایالات متحده خواستار خروج دست‌کم ۹۵۰۰ نظامی این کشور از آلمان شده است. در حال حاضر ۳۴۵۰۰ نظامی آمریکایی در پایگاه‌های نظامی این کشور و به‌عنوان بخشی از نیروهای ناتو حضور دارند.

ماتئوش موراویه‌تسکی، نخست وزیر لهستان ابراز امیدواری کرده است که دست‌کم بخشی از نیروهای آمریکایی پس از خروج از آلمان در خاک لهستان مستقر شوند.

از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، تنش‌ها میان ایالات متحده آمریکا و همپیمانان سنتی این کشور در اروپا، از جمله فرانسه و آلمان افزایش پیدا کرده است. آقای ترامپ بارها خواستار افزایش بودجه نظامی اعضای ناتو به ۲ درصد تولید ناخالص داخلی هر کشور شده است و حضور محوری ایالات متحده در پیمان آتلانتیک شمالی را به زیر سوال برده است.

همزمان با افزایش اختلاف‌ها میان ایالات متحده و کشورهای غرب اروپا، دولت ترامپ با دولت‌های عمدتا راست‌گرای اروپای شرقی، مناسبات نزدیک‌تری برقرار کرده است. کشورهای اروپای شرقی به شدت از گسترش نفوذ روسیه نگران هستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید