Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا مجموعه رزمایش «مدافع اروپا ۲۰» را با هدف مقابله با روسیه از لهستان آغاز کرد

رزمایش نیروهای آمریکایی در یونان
رزمایش نیروهای آمریکایی در یونان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«با وجود تغییراتی که برای هماهنگی با انتشار ویروس کرونا پیش آمد، شمار زیادی از مقاصد استراتژیکِ فوری برآورده شد.»

آگهی

ایالات متحده نخستین بخش از رزمایش خود با نام «مدافع اروپا ۲۰» (دفاع از اروپا در سال ۲۰۲۰) را با همراهی نیروهای لهستان روز جمعه ۵ ژوئن آغاز کرد، این رزمایش بناست تا ۱۹ همین ماه ادامه داشته باشد.

طبق اعلام ماریوژ بلاژاک، وزیر دفاع ملی لهستان، در اجرای این تمرین نظامی ۲۰۰۰ سرباز لهستانی در کنار ۴۰۰۰ هزار سرباز آمریکایی از واحدهای زرهی و پیاده‌نظام شرکت خواهد داشت.

همچنین جورجت مُسباشِر، سفیر آمریکا در لهستان پیشتر اعلام کرده بود که بیش از ۹۰ درصد تجهیزات ویژهٔ این رزمایش در ماه مارس راهی اروپا شده بود. با این حال ۳۰۰۰ عدد از این ماشین‌آلات و تجهیزات از جمله تانک، به‌همراه ۹۰۰۰ زره‌پوش و دیگر خودروهای نظامی از پایگاه‌ نظامی ایالات متحده در آلمان راهی محل این رزمایش شده‌اند.

خانم مُسباشر اعلام کرد در مدت زمان اخیر بیش از ۶ هزار سرباز از ایالات متحده رسیده‌اند تا در کنار هزاران سرباز آمریکایی دیگر که در اروپا مستقر هستند برای مجموعه رزمایش‌های «مدافع اروپا ۲۰» آماده شوند. شمار نیروهای آمریکایی که بنا بوده برای این مجموعه عملیات راهی اروپا شوند در ۲۵ سال گذشته بی‌سابقه است.

ارتش ایالات متحده اعلام کرد «با وجود تغییراتی که برای هماهنگی با انتشار ویروس کرونا پیش آمد، شمار زیادی از مقاصد استراتژیکِ فوری برآورده شد.»

AP Photo
رزمایش مشترک نیروهای ایالات متحده در اماراتAP Photo

گرچه رسانه‌ها در ماه مارس از لغو مجموعه عملیات «مدافع اروپا ۲۰» به دلیل شیوع ویروس کرونا خبر داده بودند، ایالات متحده این عملیات را لغو نکرد، بلکه مصمم بوده است که آن را گسترده‌تر اجرا کند. این رزمایش نخست بنا بود در ماه مه اجرا شود اما به‌سبب شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.

«ارتش اروپا»ی ایالات متحده همچنین برنامه دارد در ماه‌های پیش رو رزمایش‌های بیشتری را با هدف افزایش «سرعتِ همکاری عملیاتی نیروهای متحد» اجرا کند. رزمایش لهستان، نخستین از مجموعه رزمایش‌هایی است که در چارچوب استراتژی مقابله با نفوذ روسیه در اروپا صورت می‌گیرد.

شمار سربازان آمریکایی مستقر در لهستان در مدت اخیر از ۴۵۰۰ تن به ۵۵۰۰ تن افزایش یافته و این سربازان به شکل دوره‌ای با سربازان تازه‌نفس جابجا می‌شوند.

همچنین تیپ ۱۷۳ هوابُرد ایالات متحده که در ویچنزای ایتالیا مستقر شده بناست در منطقهٔ بالکان و دریای سیاه عملیات مشابهی را اجرا کند و همچنین فرماندهی دفاع موشکی دهم این کشور نیز در این عملیات شرکت خواهد داشت.

نیروی هوایی ایالات متحده همچنین سه نوع جنگنده بمب‌افکن با قابلیت حمل موشک و کلاهک هسته‌ای را روانهٔ این منطقه کرده است.

کارشناسان می‌گویند هدف واشنگتن آن است که اروپا را سدّ تنش خود با روسیه کند، کاری که نقش راهبری این کشور را در میان متحدان اروپایی‌اش تقویت می‌کند. این امر همچنین بر سیاست خارجی و نظامی ۲۲ کشور اروپایی عضو ناتو تأثیر مستقیم دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایگاه موشکی آمریکا در لهستان برای «مقابله با تهدید بالستیکی ایران» عملیاتی می‌شود

روسیه بزرگترین رزمایش نظامی خود را در نزدیکی آب‌های آمریکا در آلاسکا برگزار کرد

آمریکا با یک توافقنامه دفاعی حضور نظامیانش در لهستان را دائمی می‌کند