روسیه بزرگترین رزمایش نظامی خود را در نزدیکی آب‌های آمریکا در آلاسکا برگزار کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Russia
Russia   -  Copyright  AP Photo

ارتش روسیه اعلام کرد در نزدیکی آلاسکا، منطقه تحت مالکیت ایالات متحده، بزرگ‌ترین رزمایش نظامی از زمان فروپاشی اتحادیه جماهیرشوروی را برگزارکرد.

دریادار نیکولای یومنوف، فرمانده نیروی دریایی ارتش روسیه روز جمعه گفت بیش از ۵۰ کشتی جنگی و حدود ۴۰ جنگنده روس در این رزمایش در «دریای برینگ» شرکت داشتند که هدف اصلی این رزمایش آزمایش موشک‌های چندمنظوره ارتش بوده است. یومنوف تاکید کرد که این اولین بار است که روسیه در حال برگزاری چنین رزمایش گسترده‌ای است.

معلوم نیست ارتش روسیه چه زمانی رزمایش را آغاز کرده و یا این که آیا این عملیات به پایان رسیده یا نه.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

فرمانده نیروی دریایی ارتش وسیع‌ترین کشور جهان در مورد این رزمایش همچنین اعلام کرد: «دولت ولادیمیر پوتین قصد دارد قدرت نظامی خود در نزدیکی قطب شمال را افزایش دهد.»

در سال‌های اخیر ارتش روسیه چندین پایگاه نظامی و فرودگاه موقت در نزدیکی قطب شمال تاسیس کرده و تقویت حضور نظامی خود در منطقه قطب شمال را در اولویت قرار داده است. تصور می‌شود یک چهارم منابع بکر و قابل استخراج نفت و گاز طبیعی کره خاکی در این منطقه قرارداشته باشد. کارشناسان اقتصادی آمریکایی در گزارش‌های متعدد ارزش منابع انرژی نزدیک به قطب شمال را بیشتر از ۳۰ تریلیون دلار ارزش‌گذاری کرده‌اند.

در این رزمایش به جز ناوچه‌های جنگی و جنگنده‌ها، زیر دریایی‌های اتمی روسیه نیز شرکت کرده‌اند. هم چنین موشک‌های کروز مدل «انیکس» نیز در این رزمایش مورد آزمایش قرارگرفته‌اند.