ترامپ خواستار تقویت حضور ناتو در خاورمیانه شد

ترامپ خواستار تقویت حضور ناتو در خاورمیانه شد
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه، هشت ژانویه (۱۸ دی) در یک گفت‌وگوی تلفنی درباره تحولات خاورمیانه، اوضاع منطقه و نقش ناتو در غرب آسیا صحبت کردند.

آگهی

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه، هشت ژانویه (۱۸ دی) در یک گفت‌وگوی تلفنی درباره تحولات خاورمیانه، اوضاع منطقه و نقش ناتو در غرب آسیا صحبت کردند.

این گفت‌وگو پس از نشست خبری دونالد ترامپ در واکنش به حمله ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق انجام شد. ترامپ در آن نشست خبری از ناتو خواسته بود که در خاورمیانه حضور بیشتری داشته باشد.

رئیس جمهوری آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی خود این موضع را تکرار کرد و از دبیرکل ناتو خواست در خاورمیانه حضور پررنگ‌تری داشته باشند. ترامپ تایید کرد که ناتو می‌تواند به ثبات در منطقه و مبارزه با تروریسم بین‌المللی کمک کند.

دبیرکل ناتو و رئیس جمهوری آمریکا توافق کردند که در این موضوع باهم همکاری نزدیک‌تری داشته باشند.

طبق گزارش بخش رسانه‌ای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو نقش مهمی در مبارزه با تروریسم بین‌الملل از طریق ماموریت‌های آموزشی در عراق و افغانستان دارد و یکی از اعضای ائتلاف بین‌المللی علیه داعش است.

صبح امروز نیز ینس استولتنبرگ حملات موشکی ایران به پایگاه‌های مورد استفاده توسط نیروهای آمریکایی در عراق را که در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی صورت گرفت،‌ محکوم کرد.

آقای استولتنبرگ با انتشار توییتی تاکید کرد که ناتو از ایران می‌خواهد از دست زدن به خشونت بیشتر خودداری کند.

نیروهای ناتو بر اساس توافقی که با دولت عراق صورت گرفته مسئولیت آموزش نیروهای نظامی عراق را برعهده دارند اما با توجه به اتفاق‌های اخیر در عراق، آخر هفته گذشته ابتدا ماموریت‌های آموزشی خود در این کشور را تعلیق کردند و سپس اعلام شد که ناتو بخشی از کارکنان خود را به‌طور موقت از عراق خارج خواهد کرد.

از سوی دیگر ساعاتی پس از توئیت دبیرکل ناتو، این موضع مورد اعتراض وزارت خارجه ایران قرار گرفت به‌طوریکه عباس موسوی، سخنگوی این وزارتخانه گفت: «عملکرد این نهاد نظامی که عضو موثر آن یک دولت تروریستی در مقیاس جهانی یعنی رژیم آمریکا است، طی سال های اخیر دستاوردی جز ویرانی، جنگ و ناامنی برای مردم منطقه و جهان در پی نداشته است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: «توجیه اقدام تروریستی و نابخردانه بزرگ ترین عضو ناتو در مقابل دیدگاه متعجب و نگران دنیا در ترور یک مقام عالیرتبه نظامی ایرانی و دعوت شده از سوی دولت قانونی عراق به سخره گرفتن افکار عمومی جهانیان از سوی دبیرکل ناتو است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین ضمن انتقاد از رویکرد ناتو: آماده همکاری هستیم

ترامپ یک گام دیگر به نامزدی ریاست جمهوری آمریکا از سوی جمهوری‌خواهان نزدیک‌ شد

نخست وزیر مجارستان: فقط ترامپ می‌تواند جنگ اوکراین را تمام کند