دبیرکل ناتو: ایران از خشونت و اقدامات تحریک‌آمیز پرهیز کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دبیرکل ناتو: ایران از خشونت و اقدامات تحریک‌آمیز پرهیز کند
کپی رایت  AP

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز دوشنبه ۶ ژانویه/۱۶ دی ایران را به پرهیز از خشونت و اقدامات تحریک‌آمیز فراخواند.

آقای استولتنبرگ که در اجلاس اضطراری پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درباره بحران واشنگتن و تهران شرکت کرده بود به خبرنگاران گفت: «در جریان نشست امروزمان متحدان خواستار خویشتنداری و کاهش تنش شدند. یک منازعه جدید به نفع هیچکس نیست بنابراین ایران باید از خشونت و اقدامات تحریک‌آمیز پرهیز کند.»

مقامات آمریکا در این اجلاس که در بروکسل برگزار شد، ۲۸ کشور دیگر عضو ناتو را در جریان عملیات کشتن قاسم سلیمانی در عراق قرار دادند.

قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران که معمار استراتژی ایران در منطقه خوانده می‌شد روز ۳ ژانویه در نتیجه حمله یک پهپاد آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد کشته شد.

دبیرکل ناتو با اشاره به اینکه قتل قاسم سلیمانی تصمیمی بوده که از سوی آمریکا گرفته شده و نه از سوی ائتلاف یا ناتو، تاکید کرد: «با این حال تمامی متحدین از اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه نگران هستند. ما به تازگی افزایش تنش‌ از سوی ایران را شاهد بودیم به ویژه حمله علیه تاسیسات نفتی در عربستان و سرنگونی پهپاد آمریکایی.»

ناتو که به دعوت دولت عراق وظیفه آموزش چند صد سرباز این کشور را بر عهده دارد، از زمان قتل سلیمانی فعالیت‌های خود را در عراق به حالت تعلیق درآورده است.

دبیرکل ناتو اعلام کرده است به محض آنکه وضعیت روی زمین اجازه دهد عملیات آموزش را از سر خواهند گرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید