Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نشست فوق العاده وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا برای بررسی بحران ایران

نشست فوق العاده وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا برای بررسی بحران ایران
Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان اورزولا فن درلاین،‌ رئیس جدید اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه با اشاره به تنش‌های موجود ایران و آمریکا تاکید کرد که «کاسته شدن از تنش‌های موجود میان تهران و واشنگتن به نفع ایران و عراق است.»

آگهی

وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا قرار است برای بحث و گفتگو در باره بحران ایران طی نشستی فوق العاده در بروکسل گردهم می‌آیند.

منابع دیپلماتیک در مقر اتحادیه اروپا روز دوشنبه با اعلام این خبر تصریح کردند که این نشست فوق العاده ساعت ۱۴ روز جمعه به وقت محلی در پایتخت بروکسل برگزار خواهد شد.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که اتحادیه اروپا در پی کاستن از تنش‌های ناشی از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران و متشنج شدن اوضاع در عراق و دیگر کشورهای منطقه است.

همزمان اورزولا فن درلاین،‌ رئیس جدید اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه با اشاره به تنش‌های موجود ایران و آمریکا که با کشته شدن قاسم سلیمانی شدت گرفته است، تاکید کرد: کاسته شدن از تنش‌های موجود میان تهران و واشنگتن به نفع ایران و عراق است.

خانم فن در لاین در ادامه یادآور شد: «همچنین به نفع ایران و نیز کشورعراق است که به جای در پیش گرفتن رویکردی که منجر به تشدید تنش شود راه خویشتن‌داری را در پیش بگیرند.»

دعوت از ظریف برای حضور در بروکسل

از سوی دیگر اعلام گام دیگری از سوی ایران در مسیر خروج از توافقنامه هسته‌ای وین بر نگرانی‌های کشورهای اروپایی در خصوص بحران ایران افزوده است به نحوی که بخش عمده‌ ای از نشست خبری سخنگوی دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا به تحولات عراق و آینده برجام اختصاص داشت.

آغاز فاز پنجم کاهش تعهدات برجامی توسط ایران و کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس این کشور محور مهمترین سوالات کنفرانس خبری کمیسیون اروپا در شهر بروکسل، در روز دوشنبه بود.

پیتر استانو، سخنگوی دستگاه سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا درباره واکنش‌ این اتحادیه به تحولات خاورمیانه گفت که جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیامی توییتری نسبت به آغاز فاز پنجم کاهش تعهدات ایران در چهارچوب توافق هسته‌ای هشدار داده و نسبت به آن احساس تاسف کرده است. وی نوشته است که اجرای کامل توافق هسته‌ای از سوی همه طرفها در حال حاضر از هر زمان دیگری برای ثبات منطقه‌ای و امنیت جهانی مهمتر است.

وی گفت فراتر از واکنش توییتی آقای بورل، اتحادیه اروپا همچنان در انتظار آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران می‌ماند و پس از آن دراین باره تصمیم‌گیری خواهد کرد.

پیتر استانو در پاسخ به خبرنگار یورونیوز درباره دعوت اتحادیه اروپا از جواد ظریف نیز اعلام کرد که هنوز هیچ پاسخی از سوی مقامات ایرانی دریافت نشده است اما اروپا برای مذاکره با ایشان همواره آماده است.

وی همچنین در واکنش به سوال یورونیوز دربارۀ مفاد احتمالی مذاکره با جواد ظریف گفت که دعوت از وزیر خارجه ایران در چارچوب مذاکرات هسته‌ای و همچنین بررسی آخرین تحولات در پی کشته شدن قاسم سلیمانی انجام شده است.

یورونیوز از سخنگوی دستگاه سیاست خارجی اروپا پرسید آیا محمد جواد ظریف با جود فشارهایی که از داخل پس از کشته شدن قاسم سلیمانی روی او است، به دعوت اروپا پاسخ خواهد داد و به بروکسل می آید؟

پیتر استانو گفت: « من از سوی اتحادیه اروپا می گویم که ما وزیر خارجه ایران را رسما دعوت کرده ایم، فهم درستی از پای بند ماندن به تعهدات بصورت متقابل وجود دارد، اما هم چنان نمی دانیم طرف ایرانی کی و چگونه قصد دارد به دعوت ما پاسخ دهد.»

پیتر استانو در پاسخ به خبرنگار نیویورک تایمز اعلام کرد که درهای «اتحادیه اروپا برای مذاکره به روی جواد ظریف» همواره باز هستند.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم چنین به یورونیوز گفت که محور اصلی گفتگوها با ایران بی تردید آغاز فاز پنجم غنی سازی اروانیوم و هم چنین کشته شدن قاسم سلیمانی خواهدبود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجلس عراق به خروج نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از این کشور رای داد

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد

ترکیب جدید پارلمان اروپا و جمهوری اسلامی؛ تاثیر خیزش راست‌گرایان بر سیاست بروکسل در قبال تهران چیست؟