پاسخ مثبت ناتو به ترامپ: آموزش نیروهای عراقی را بر عهده می‌گیریم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
پاسخ مثبت ناتو به ترامپ: آموزش نیروهای عراقی را بر عهده می‌گیریم
Copyright  AP   -   Francisco Seco

نیروهای ناتو برای جایگزینی با نظامیان ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در عراق آماده می‌شود.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو شامگاه چهارشنبه پس از نشست مشترک با وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی گفت: «اصل مساله انتقال بخشی از فعالیت‌های ائتلاف بین‌المللی مبارزه علیه داعش با نیروهای ناتو در جلسه امروز تصویب شد». قرار است ناتو به‌ویژه در بخش آموزش نیروهای عراقی فعال‌تر عمل کند.

با وجود این تصمیم، ایفای نقش ناتو در عراق به اجازه دولت این کشور نیاز دارد.

درخواست خروج نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا از عراق پس از کشته شدن قاسم سلیمانی در فرودگاه بغداد در ماه ژانویه گذشته بالا گرفت. پارلمان عراق با تصویب قطعنامه‌ای دولت این کشور را به اخراج نظامیان آمریکایی از این کشور موظف کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا پس از حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد برای نخستین بار عزم خود برای درخواست مشارکت بیشتر ناتو در عراق را اعلام کرد. آقای ترامپ پس از گفت‌وگو با دبیرکل ناتو گفت به نظر وی باید نیرویی به اسم ناتوی خاورمیانه با عنوان اختصاری (NATOME) تشکیل داد.

ینس استولتنبرگ در جریان کنفرانس خبری روز چهارشنبه همچنین یادآوری کرد که تمام کشورهای عضو ائتلاف مبارزه با داعش عضو ناتو هم هستند. به گفته دبیرکل ناتو، جریان ایفای نقش بیشتر نیروهای این سازمان در عراق در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، روز جمعه بررسی خواهد شد. بنا به گفته وزیر دفاع اسپانیا، نیروهای نظامی این کشور نقش کلیدی در برنامه ناتو خواهند داشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید