پاسخ مثبت ناتو به ترامپ: آموزش نیروهای عراقی را بر عهده می‌گیریم

پاسخ مثبت ناتو به ترامپ: آموزش نیروهای عراقی را بر عهده می‌گیریم
Copyright APFrancisco Seco
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا پس از حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد برای نخستین بار عزم خود برای درخواست مشارکت بیشتر ناتو در عراق را اعلام کرد.

آگهی

نیروهای ناتو برای جایگزینی با نظامیان ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در عراق آماده می‌شود.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو شامگاه چهارشنبه پس از نشست مشترک با وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی گفت: «اصل مساله انتقال بخشی از فعالیت‌های ائتلاف بین‌المللی مبارزه علیه داعش با نیروهای ناتو در جلسه امروز تصویب شد». قرار است ناتو به‌ویژه در بخش آموزش نیروهای عراقی فعال‌تر عمل کند.

با وجود این تصمیم، ایفای نقش ناتو در عراق به اجازه دولت این کشور نیاز دارد.

درخواست خروج نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا از عراق پس از کشته شدن قاسم سلیمانی در فرودگاه بغداد در ماه ژانویه گذشته بالا گرفت. پارلمان عراق با تصویب قطعنامه‌ای دولت این کشور را به اخراج نظامیان آمریکایی از این کشور موظف کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا پس از حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد برای نخستین بار عزم خود برای درخواست مشارکت بیشتر ناتو در عراق را اعلام کرد. آقای ترامپ پس از گفت‌وگو با دبیرکل ناتو گفت به نظر وی باید نیرویی به اسم ناتوی خاورمیانه با عنوان اختصاری (NATOME) تشکیل داد.

ینس استولتنبرگ در جریان کنفرانس خبری روز چهارشنبه همچنین یادآوری کرد که تمام کشورهای عضو ائتلاف مبارزه با داعش عضو ناتو هم هستند. به گفته دبیرکل ناتو، جریان ایفای نقش بیشتر نیروهای این سازمان در عراق در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، روز جمعه بررسی خواهد شد. بنا به گفته وزیر دفاع اسپانیا، نیروهای نظامی این کشور نقش کلیدی در برنامه ناتو خواهند داشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«آغاز خروج نیروهای ائتلاف از عراق»

دبیرکل ناتو: ایران از خشونت و اقدامات تحریک‌آمیز پرهیز کند

ناتو هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت