«آغاز خروج نیروهای ائتلاف از عراق»

«آغاز خروج نیروهای ائتلاف از عراق»
Copyright عکس ارتش آمریکا
Copyright عکس ارتش آمریکا
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه شنبه مقامات نیروهای ائتلاف گفتند که جابجایی و واگذاری قدرت به نیروهای عراقی در پایگاه های مختلف آغازشده است.

آگهی

مقامات رده بالای نیروهای ائتلاف و ارتش آمریکا مستقر در عراق اعلام کردند که در یک اقدام «تاریخی» نیروهایشان را از عراق خارج می‌کنند.

این تصمیم در پی تداوم حملات و خصوصا پس از حمله راکتی به یک پایگاه نیروهای ناتو در جنوب شرقی بغداد در شامگاه دوشنبه گرفته می‌شود. 

تنها در این هفته سه حمله راکتی به پایگاه های ناتو در خاک عراق صورت گرفته و از اواخر ماه اکتبر تاکنون بیش‌تر از ۲۴ بار به نیروهای خارجی در عراق حمله شده است.

مایلس کاگینز، سخنگوی نیروهای ائتلاف، سه شنبه تاکید کرد که نیروهای ائتلاف در حال جابجایی نظامیان و واگذاری کنترل به نیروهای عراقی از چندین پایگاه کوچک تر در این کشور هستند.

یک مقام ائتلاف به خبرگزاری فرانسه گفته است که اولین جابجایی ها از پایگاهی در غرب و در امتداد مرز سوریه با عراق صورت خواهدگرفت. این پایگاه که القائم نام دارد در جنگ مقابل داعش یکی از اصلی ترین ستون های حمله به اسلام گرایان افراطی بود. این عضو نیروهای ائتلاف می گوید از روز سه شنبه رسما واگذاری قدرت به نیروهای عراقی در این پایگاه آغاز شده است.

به گفته مقامات نیروهای ائتلاف این جابجایی قدرت کاملا «تاریخی» است و نزدیک به ۳۰۰ نفر از نظامیان مستقر در این پایگاه به خارج از عراق منتقل خواهندشد.

حمله راکتی به پایگاه تاجی در ۱۱ مارس جان دو عضو ارتش آمریکا، یک سرباز و یک مددکار، و یک سرباز بریتانیایی را گرفت. ایالات متحده در پاسخ به مواضع تحت کنترل کتائب حزب الله، عضو شبکه نظامی حشد الشعبی که به ادعای آمریکا از سوی ایران حمایت می شوند، حمله کرد. 

پارلمان عراق چند ماه پیش رای به خروج نظامیان خارجی در این کشور داده است. پارلمان عراق این تصمیم را در پی حمله پهپادی به خودروی حامل قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس ایران در نزدیکی فرودگاه بغداد و کشته شدن وی و همراهانش گرفت.

نزدیک به ۵۲۰۰ نظامی خارجی در عراق مستقر هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سومین حمله راکتی در یک هفته اخیر به پایگاه نظامیان خارجی در عراق

پاسخ مثبت ناتو به ترامپ: آموزش نیروهای عراقی را بر عهده می‌گیریم

ناتو موقتا بخشی از کارکنان خود را از عراق خارج می‌کند