ائتلاف عربی به رهبری عربستان: ۲ پهپاد حوثی‌های یمن را منهدم کردیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان
ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان   -  کپی رایت  آرشیو آسوشیتدپرس

ترکی المالکی، سخنگوی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که این ائتلاف دو پهپاد حوثی‌ها در یمن را رهگیری و منهدم کرده است. آقای المالکی تاکید کرد که این دو پهپاد به سمت عربستان هدایت می‌شدند.

طبق گزارش خبرگزاری دولتی عربستان این دو پهپاد به سمت شهر مرزی خمیس مشیط در جنوب عربستان هدایت شده بود. سخنگوی نیروهای ائتلاف، حوثی‌ها را به هدف قرار دادن تاسیسات غیر نظامی و مناطق مسکونی متهم کرد.

نیروهای حوثی تاکنون واکنشی نسبت به این موضوع نشان نداده‌اند با این حال رسانه‌های نزدیک به این گروه از انجام ده‌ها حمله هوایی ائتلاف علیه چندین استان یمن از جمله مأرب در روز یکشنبه ۳۱ مه (۱۱ خرداد) خبر دادند.

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در آوریل گذشته (فروردین) به‌طور یکجانبه در یمن اعلام آتش‌بس کرد اما این پیشنهاد مورد قبول حوثی‌ها قرار نگرفت.

آقای المالکی، پهپادهای حوثی‌ها را ساخت ایران عنوان کرد و افزود: «این اقدامات خصمانه نقض آشکار قوانین بین‌المللی است.»

جنگ داخلی در یمن در سال ۲۰۱۴ میلادی با شورش حوثی‌های تحت حمایت ایران و بدست گرفتن قدرت در صنعا، پایتخت آغاز شد. عربستان سعودی و متحدانش از بهار سال ۲۰۱۵ برای حمایت از دولت عبد ربه منصور هادی و شکست دادن حوثی‌ها وارد میدان جنگ یمن شدند. این جنگ تاکنون ده‌ها هزار کشته و بیش از سه میلیون آواره برجای گذاشته است.