Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گفتگوی اختصاصی با سخنگوی پزشکان جهان؛ «تروریستی خواندن حوثی‌ها وحشتناک است»

خوشحالی حوثیها پس از آزادی از زندان عربستان سعودی
خوشحالی حوثیها پس از آزادی از زندان عربستان سعودی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امیلی مارتین، سخنگوی سازمان پزشکان جهان در گفتگو با یورونیوز می‌گوید که اقدام آمریکا در تروریست خواندن حوثی‌ها می‌تواند پیامدهای فاجعه باری برای ۲۰ میلیون یمنی داشته باشد.

آگهی

سازمان پزشکان جهان، یکی از بزرگترین سازمان های مردم نهاد کمک های پزشکی در سراسر دنیا، روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که تصمیم دولت آمریکا مبنی بر تروریستی خواندن حوثی‌ها یمن زندگی بیش از ۷۰ درصد از جمعیت کشور، بیش از ۲۰ میلیون نفر را به خطر می اندازد. پزشکان جهان از کنگره آمریکا خواسته تا در روزهای آینده در مقابل این تصمیم بایستد و جلوی تصویب آنرا بگیرد.

یورونیوز در همین زمینه با امیلی مارتین، سخنگوی سازمان پزشکان جهان گفتگو کرد.

یورونیوز: آمریکا حوثی‌ها را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده است. سازمان پزشکان جهان به این تصمیم اعتراض کرده و می گوید این موضوع می تواند جان بیش از ۲۰ میلیون یمنی را تهدید کند. تا چه اندازه این موضوع می تواند روی کار پزشکان در یمن تاثیرگذار باشد؟‌

امیلی مارتین: برای سازمان ما و بقیه سازمان های امدادی و حقوق بشری حاضر در یمن، این خبر وحشتناکی است که با توجه به اوضاع فاجعه بار در این کشور بسیار اسفبار است.

در حال حاضر درصدد هستیم ببینیم که چگونه می توان کمک ها و خدمات حداقلی بهداشت عمومی را در اختیار شهروندان یمنی با توجه به تصمیم دولت آمریکا قراردهیم.

یکی از مهم ترین عواقب این تصمیم عدم دستیابی به پول برای تامین هزینه های لازم از طریق سازمان ما در فرانسه به یمن خواهد بود. بی تردید بانکهای اروپایی پس از این تصمیم بدلیل ترس از تحریم های احتمالی در انتقال پول به ما کمکی نخواهند کرد.

مشکل بعدی مساله تامین دارو خواهد بود. در حال حاضر وضعیت بخشی از محموله های دارویی ما که برای کمک مردم شمال و جنوب یمن تهیه شده است نامعلوم است. و نمی دانیم چگونه می توان این محموله ها را خصوصا از صنعا، پایتخت کشور به شمال، (محل حضور حوثیها)‌ منتقل کرد.

یورونیوز: دولت آمریکا می گوید تحریم ها و تروریستی خواندن حوثی‌ها به هیچ عنوان کمک های انسانی را تحت تاثیر قرار نمی دهد. آیا در واقعیت هم فکر می کنید که تروریست خواندن حوثیها و تحریم های دولت آمریکا بهداشت عمومی شهروندان یمنی را تحت تاثیر قرار نخواهد داد؟‌

امیلی مارتین: قطعا درکنار این تصمیم فاجعه بار دولت آمریکا ماده ای از سوی وزیر خارجه ایالات متحده، مایک پمپئو، آمده است که در آن از «معافیت تحریم ها دربخش انسانی و بشری» می گوید.

ما، پزشکان جهان، درباره همین ماده از دولت آمریکا می خواهیم که‌ معافیت های روشن که بطور خودکار در زمینه کمک های انسانی مطرح است را فورا اجرایی کنند تا بتوانیم خدمات سلامت و بهداشت عمومی را به یمنی ها ارائه دهیم.

یورونیوز: در سال گذشته، ‌ بارها سازمان پزشکان جهان و بقیه سازمان های مردم نهاد حاضر در یمن از وضعیت فاجعه بار این کشور گفته اند، وضعیتی که می تواند به گرسنگی میلیون ها نفر و مرگ آنها منجر شود. ایا وضعیت یمنی ها در ماه های اخیر کمی بهبود یافته است؟

امیلی مارتین: نه وضعیت در یمن همچنان فاجعه بار است.

همچنان دسترسی به بندر حدیدا در شمال کشور مسدود است. همکاران ما برای دسترسی به شهروندان و تهیه تجهیزات و داروهای پزشکی همچنان با مشکلات گسترده ای مواجه هستند.

کار ما در زمینه دسترسی به بودجه کمک های بهداشتی به شهروندان در آن کشور سخت و سخت‌تر می شود. همچنین با کاهش بی سابقه کمک های جامعه جهانی به سازمان های مردم نهاد در بحران یمن مواجه هستیم. در حال حاضر بودجه ای که ما در اختیار داریم با کاهش زیادی نسبت به سال گذشته روبروست. همه اینها شرایط را به حد فاجعه رسانده اند. سازمان ملل می گوید ۲۴ میلیون یمنی نیاز فوری به کمک های انسانی و بشردوستانه دارند. نزدیک به ۸۰ تا ۸۵ درصد جمعیت کشور در آستانه قحطی قرار دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلینکن: جنبش انصارالله سه‌شنبه از فهرست تروریستی آمریکا خارج می‌شود

هشدار یونیسف درباره مرگ کودکان یمنی از گرسنگی

ائتلاف عربی به رهبری عربستان: ۲ پهپاد حوثی‌های یمن را منهدم کردیم