نخستین سفر فضایی با سفینه خصوصی؛ فضاپیمای«دراگن» با دو سرنشین به فضا پرتاب شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
    سفینه خصوصی «دراگن» به فضا پرتاب شد
سفینه خصوصی «دراگن» به فضا پرتاب شد   -   کپی رایت  AP Photo

سفینه خصوصی دراگن متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس شامگاه شنبه ۳۰ مه با دو سرنشین توسط موشک فالکون۹ به فضا پرتاب شد.

این نخستین پروژه اعزام فضانورد به ایستگاه بین‌المللی از خاک آمریکا پس از ۹ سال است که توسط یک شرکت خصوصی مدیریت و اجرا می‌شود.

رابرت بنکن و داگلاس هورلی دو فضانورد آمریکایی که قرار بود چهارشنبه شب گذشته در جریان ماموریتی از سوی ناسا با سفینه «دراگن» عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی شوند با تاخیری دو روزه در نهایت شنبه شب ۳۰ مه در ایالت فلوریدا با موشک فالکون به فضا پرتاب شدند.

به گزارش اداره کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا، ناسا و نیز گزارش‌های ارسالی از سوی اسپیس ایکس،‌ شرکت مجری این پروژه،‌ نخستین مرحله از عملیات پرتاب در حالیکه موشک با سرعت ۴ هزار کیلومتر در ساعت به سوی آسمان پرواز می‌کرد با جدا شدن بدنه پایینی پس از دو دقیقه با موفقیت انجام شد.

دومین قسمت از بدنه موشک همچنان به پیشروی در فضا و هدایت سفینه دراگن به سوی ایستگاه بین‌المللی ادامه می‌دهد.

این پرتاب در حالی با تردیدهای دوباره در باره وضعیت جوی انجام شد که نمونه تازه‌ای از پرتاب‌گرهای شرکت اسپیس‌ایسک روز جمعه در عملیاتی آزمایشی در تگزاس منفجر شده بود.

اسپیس‌ایکس دقایقی پس از پرتاب اعلام کرد که سفینه دراگن برای رسیدن به ایستگاه فضایی بین المللی در مدار قرار گرفت.

دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهوری آمریکا که هنگام پرتاب سفینه دراگن در ایستگاه فضایی کندی واقع در ایالت فلوریدا حضور داشت شروع عملیات و بلند شدن موشک از زمین را «فوق العاده» توصیف کرد و گفت این ابتدای قدرت‌نمایی تازه کشورش در فضا است.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه افراد دخیل در این پروژه را «نابغه‌هایی بی همتا» خواند و افزود که قدرت‌نمایی ایالات متحده در فضا از مهم‌ترین امور است که پیش‌تر انجام نشده بود.

این ماموریت برای ناسا از اهمیت بالایی برخوردار است و به گفته جیم بریدنستین، رئیس اداره کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا پیروزی در آن به معنای از سر گیری سفرهای فضایی «از خاک آمریکا، با فضانوردان آمریکایی و در فضاپیمای آمریکایی» خواهد بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید