Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آمریکا، اسرائیل و اتحادیه اروپا سخنان علی خامنه‌ای در روز قدس را محکوم کردند

Office of the Iranian Supreme Leader
Office of the Iranian Supreme Leader Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مایک پمپئو: «آمریکا اظهارات منزجر کننده، نفرت‌انگیز و ضدیهود رهبر خامنه‌ای را محکوم می‌کند. ما می‌دانیم که سخنان کینه توزانۀ او، سنت تحمل مردم ایران را نمایندگی نمی‌کند.»

آگهی

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز شنبه در واکنش به تهدیدات اخیر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: «کسانی که اسرائیل را تهدید به نابودی می‌کنند، خود نیز با خطر مشابهی روبرو هستند.»

علی خامنه‌ای در جریان سخنرانی خود به مناسبت روز قدس، اسرائیل را به ویروسی در منطقه تشبیه کرد و با اشاره به اینکه «امروز کرونا نیز یک واقعیت است و همۀ انسان‌های باشعور مبارزه با آن را واجب می‌دانند» گفت: «ویروس رژیم صهیونیستی با کمک همه جوانان این منطقه ازاله و ریشه کن خواهد شد».

علاوه بر این سخنرانی، پوستری نیز در وبسایت رسمی خامنه‌ای به زبان انگلیسی منتشر شد که روی آن نوشته شده بود: «فلسطین آزاد خواهد شد. راه حل نهایی: مقاومت تا همه‌پرسی.»

استفاده از عبارت «راه حل نهایی» در این پوستر، واکنش‌های بین‌المللی زیادی را در پی داشت؛ چراکه «راه حل نهایی» نام طرح رهبران آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم برای نابودی جامعۀ یهودیان این کشور بود؛ طرحی که هولوکاست را رقم زد.

صفحه توییتر منتسب به علی خامنه‌ای نیز با انتشار چند پیام توییتری، اسرائیل را غده سرطانی و بارزترین نمونه تروریسم دولتی توصیف کرد که دست به قتل عام زنان، مردان و کودکان می‌زند.

نتانیاهو در واکنش به این موضع گیری‌ها، در صفحه توییتر رسمی نخست‌وزیری نوشت: «تهدیدات خامنه‌ای مبنی بر اجرای "راه حل نهایی" علیه اسرائیل، طرح "راه حل نهایی" نازی‌ها برای از بین بردن مردم یهود را به یاد می‌آورد. او باید بداند که هر رژیمی کشور اسرائیل را تهدید به نابودی کند، با خطر مشابهی روبرو است.»

واکنش ایالات متحده آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز به تهاجمات لفظی علی خامنه‌ای واکنش نشان داد. او نیز در پیامی توییتری نوشت: «ایالات متحده آمریکا اظهارات منزجر کننده، نفرت‌انگیز و ضدیهود رهبر خامنه‌ای را محکوم می‌کند. آنها هیچ جایی نه در توییتر و نه در هیچ شبکه اجتماعی ندارند. ما می‌دانیم که سخنان کینه توزانه خامنه‌ای، سنت تحمل مردم ایران را نمایندگی نمی‌کند.»

واکنش اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا نیز سخنان علی خامنه‌ای را محکوم کرد.جوزپ بورل، رئیس دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای به نمایندگی از سوی این اتحادیه اعلام کرد: «اتحادیه اروپا سخنان تهدیدآمیز آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را که مشروعیت اسرائیل را زیر سوال می‌برد، محکوم می‌کند. چنین بیاناتی کاملا غیرقابل قبول و منشاء نگرانی عمیقی است. این اظهارات همچنین با هدف برقراری صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه که همواره مد نظر اتحادیه اروپا بوده، ناسازگار است. اتحادیه اروپا بار دیگر تعهدات بنیادین خود در راستای امنیت اسرائیل را تکرار می‌کند.»

از دیگر افرادی که به مواضع اخیر علی خامنه‌ای واکنش نشان دادند، می‌توان به بنی گانتس، وزیر دفاع جدید این کشور و هم‌پیمان نتانیاهو در دولت ائتلافی جدید اسرائیل اشاره کرد که ضمن اعلام آمادگی اسرائیل برای مقابله با هر تهدیدی، هشدار داد که مقامات ایران برای آزمودن عظم اسرائیل در دفاع از خود، تلاش نکند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لغو تمام برنامه‌های روز قدس در ایران؛ سخنرانی علی خامنه‌ای جایگزین شد

از توییت خامنه‌ای تا نامه ظریف؛ آیا دومین «نرمش قهرمانانه» ایران در راه است؟

چند سیاستمدار اروپایی با هشتگ «نه از طرف من» به پیام تسلیت اتحادیه اروپا برای مرگ رئیسی انتقاد کردند