Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فلیسین کابوگا، یکی از مهمترین متهمان نسل‌کشی رواندا در پاریس دستگیر شد

فلیسین کابوگا، یکی از مهمترین متهمان نسل‌کشی رواندا در پاریس دستگیر شد
Copyright 
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کابوگای ۸۴ ساله که با هویت جعلی در حومه پاریس زندگی می‌کرد، متهم به ایجاد شبکه‌ای از شبه‌نظامیان و مسلح کردن آنها در زمان وقوع نسل کشی رواندا در سال ۱۹۹۴ میلادی است؛ جنایتی که بنا بر اعلام سازمان ملل باعث کشته شدن ۸۰۰ هزار نفر در این کشور شده است.

آگهی

فلیسین کابوگا، سرمایه‌دار رواندایی که به عنوان «حامی مالی نسل‌کشی رواندا» و یکی از متهمان اصلی این حادثه تحت پیگرد دیوان کیفری بین‌المللی بود، بامداد شنبه در نزدیکی پاریس دستگیر شد.

دادستانی عمومی پاریس و ژاندارمری فرانسه با انتشار بیانیه‌ای مشترک این خبر را اعلام کردند.

کابوگای ۸۴ ساله که با هویت جعلی در حومه پاریس زندگی می‌کرد، متهم به ایجاد شبکه‌ای از شبه‌نظامیان به نام «Interahamwe» و مسلح کردن آنها در زمان وقوع نسل‌کشی رواندا در سال ۱۹۹۴ میلادی است. در جریان این نسل‌کشی که در ۶ آوریل ۱۹۹۴ میلادی آغاز شد و بیش از سه ماه ادامه یافت ۸۰۰ هزار نفر کشته شدند.

وی از مدت‌ها پیش تحت پیگرد بین‌المللی بود و بر اساس بیانیه مشترک مقامات فرانسوی، در فهرست «تحت تعقیب‌ترین فراری‌های جهان» قرار داشت.

سرژ برامرتز، دادستان بلژیکی دیوان کیفری بین‌المللی نیز در واکنش به خبر دستگیری او با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «دستگیری او نشان داد که مسئولان نسل‌کشی حتی ۲۶ سال پس از ارتکاب جنایت نیز موظف به پاسخگویی هستند.»

فلیسین کابوگا پس از مشارکت در ارتکاب این جنایت و فرار از رواندا در ژوئیه ۱۹۹۴ میلادی ابتدا به سوئیس رفت اما در نهایت از آنجا اخراج شد و موقتا به کینشاسا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو پناه برد.

سپس در ژوئیه ۱۹۹۷ میلادی گزارش‌هایی از حضور او در نایروبی، پایتخت کنیا منتشر گردید. او توانست از عملیاتی که برای دستگیری او در این کشور اجرا شد، همچنین عملیات دیگری در سال ۲۰۰۳ میلادی بگریزد و برای مدتی طولانی تا قبل از دستگیری در حومۀ پاریس، ناپدید شود.

اکنون دستگاه قضایی پاریس باید با انجام تحقیقات و برگزاری دادگاه، دربارۀ استرداد او به دادگاه کیفری بین‌المللی تصمیم‌گیری کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دومین شب تنش در حومه پاریس پس از مرگ یک جوان موتورسوار

شایعه «مرد بودن همسر ماکرون»؛ عاملان افترا رسما محاکمه می‌شوند

راست افراطی فرانسه در پی اکثریت پارلمانی؛ جردن باردلا چه نسخه‌ای برای حکمرانی پیچیده است؟