نسل کشی دهه ۹۰ در رواندا؛ ختم دادرسی در پرونده ترور هابیاریمانا اعلام شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  خبرگزاری فرانسه
نسل کشی دهه ۹۰ در رواندا؛ ختم دادرسی در پرونده ترور هابیاریمانا اعلام شد
کپی رایت  عکس از رویترز

بازپرسان فرانسوی ختم دادرسی به پرونده تحقیق در مورد ترور رئیس جمهوری رواندا در دهه ۹۰ میلادی را اعلام کردند.

ترور جووینال هابیاریمانا، رئیس جمهوری روندا در سال ۱۹۹۴ منجر به آغاز روند قتل عام و نسل کشی در رواندا شد. بنا به آمار سازمان ملل متحد ۸۰۰ هزار نفر در جریان نسل کشی رواندا کشته شدند.

اکثر قربانیان نسل کشی در رواندا از اقلیت توتسی بودند. این در حالی است که جووینال هابیاریمانا اهل قوم هوتو بود. اعضای این قوم اقلیت توتسی را به دست داشتن در سقوط هواپیمای رئیس جمهوری وقت رواندا متهم کردند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هواپیمای حامل جووینال هابیاریمانا روز شش آوریل سال ۱۹۹۴ هنگام فرود در فرودگاه کیگالی، پایتخت رواندا مورد اصابت دستکم یک فروند موشک قرار گرفت و سقوط کرد.

خانواده سرنشینان این هواپیما که برخی از آنها فرانسوی بودند از سال ۱۹۹۸ در فرانسه پیگیری حقوقی در مورد سقوط این هواپیما را آغاز کرده بودند.

بازپرسان پرونده تحقیق در مورد سقوط هواپیمای حامل جووینال هابیاریمانا دلیل تصمیم خود برای اعلام ختم دادرسی را عدم وجود «شواهد کافی» عنوان کرده اند. شماری از نزدیکان پل کاگامه، رئیس جمهوری کنونی رواندا از جمله افرادی بودند که نامشان در این پرونده به میان آمده بود.

وکیل همسر جووینال هابیاریمانا اعلام کرده است که موکلش قصد دارد نسبت به تصمیم بازپرسان فرانسوی درخواست تجدیدنظر کند.

پرونده تحقیق در مورد ترور جووینال هابیاریمانا طی ۲۰ سال گذشته رابطه دیپلماتیک فرانسه با رواندا را تحت تاثیر قرار داده بود.

بیشتر بخوانید: