Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اتحادیه اروپا در خصوص طرح الحاق اراضی فلسطینی به اسرائیل موضع می‌گیرد

اتحادیه اروپا در خصوص طرح الحاق اراضی فلسطینی به اسرائیل موضع می‌گیرد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با اینکه طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به خاک اسرائیل انتقاد شدید بسیاری از رهبران جهان را برانگیخته است اما دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهوری آمریکا به عنوان مهم‌ترین متحد بنیامین نتانیاهو از آن حمایت می‌کند.

آگهی

وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا عصر امروز جمعه پانزدهم مه طی نشستی در خصوص موضع‌گیری نسبت به تداوم سیاست‌های توسعه طلبانه اسرائیل تصمیم‌گیری می‌کنند.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در این نشست چگونگی موضع‌گیری این نهاد بین‌المللی در صورت ادامه یافتن طرح الحاق اراضی کرانه باختری به خاک اسرائیل طی ماه‌های آینده را مشخص خواهند کرد.

طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به خاک اسرائیل از جمله مهمترین محورهای کارزار انتخاباتی بنیامین نتانیاهو برای تصدی دوباره سمت نخست وزیری درکشورش بود.

این طرح برغم مواجه شدن با انتقاد شدید از سوی بسیاری از رهبران جهان حمایت دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهوری آمریکا و مهم‌ترین متحد بنیامین نتانیاهو در غرب را به همراه دارد.

مایك پومپئو، وزیر خارجه آمریكا همزمان با تشکیل دولت جدید اسرائیل روز چهارشنبه به منظور گفت‌وگو در این خصوص با بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس، شریک دولت ائتلافی وی به بیت المقدس سفر كرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در این سفر ضمن تاکید بر لزوم پیشرفت در پرونده «معامله قرن» دست اسرائیل را برای اجرای طرح الحاق بازگذاشت و تاکید کرد که دولت اسرائیل در خصوص زمان و چگونگی آن تصمیم خواهد گرفت.

با اینکه گفته می‌شود موضوع الحاق شهرک‌های کرانه باختری در راس اولویت‌های دولت ائتلافی است اما برخی تحلیل‌گران معتقدند که دولت آینده اسرائیل در کنار تاکید ضمنی بر اجرای آن، به لزوم تقویت امنیت ملی و نیز، همانطور که آمریکا آن را به عنوان پیش شرط مطرح کرده به مساله مذاکره با طرف فلسطینی بر اساس اصول تعیین شده توسط کاخ سفید توجه ویژه‌ای خواهد کرد.

دولت ائتلاقی جدید اسرائیل برغم توافق بر سر مسائل کلی نتوانست به دلیل اختلافات موجود در حزب لیکود بر سر تعیین وزرا در زمان مقرر مراسم تحلیف برگزار کند.

این در حالیست که دولت ائتلافی پیش‌تر بر سر اجرای طرح الحاق اراضی کرانه باختری به توافق رسیده و تاریخ آغاز اجرای آنرا اوایل ژويیه آینده اعلام کرده بود.

تصمیم‌ چالش برانگیز اتحادیه اروپا

بر این اساس و با توجه به نگرانی‌‌های موجود،‌ وزرای خارجه اتحادیه اروپا تصمیم گرفته‌اند تا در صورت پیشرفت اجرای این طرح موضع خود را از پیش مشخص کنند.

اتحادیه اروپا پیش از این ضمن محکوم کردن سیاست‌های توسعه طلبانه اسرائیل برای گسترش شهرک‌های یهودی نشین،‌ نسبت به اجرایی شدن طرح الحاق اراضی کرانه باختری رود اردن هشدار داده بود.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا با این وجود تاکنون در خلال گفتگوهای غیر رسمی که از طریق ویدیوکفرانس انجام شده نسبت به چگونگی اتخاذ تصمیم و اقدامات جدی از جمله اعمال تحریم بر ضد اسرائیل در صورت اجرایی کردن طرح الحاق با یکدیگر اختلافات اساسی داشته‌اند.

جوزپ بورل،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش‌تر اعلام کرده بود که اروپا حاکمیت اسرائیل بر اراضی اشغالی کرانه باختری را به رسمیت نمی‌شناسد.

سازمان ملل متحد نیز تاکید کرده است که در صورت اجرایی شدن این طرح‌، کور سوی امید باقی مانده نسبت به صبح میان فلسطینی‌ها و اسرائیل خاموش خواهد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اظهار بی‌اطلاعی وزیر امور خارجه اسرائیل از طرح الحاق:‌ «از نتانیاهو بپرسید»

نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان: طرح فلسطین مستقل را با اصلاح جزئی مرزها ارائه کردیم

تازه‌ترین اثر بنکسی در کرانه باختری با نام «زخم بیت‌لحم»