سفر پمپئو به اسرائيل همزمان با تشکیل دولت جدید نتانیاهو

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Isreal US
Isreal US   -  Copyright  Amir Cohen/AP

وزیر خارجه آمریکا برای دیدار با مقامات اسرائيلی راهی تل آویو می‌شود.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد مایک پمپئو قرار است چهارشنبه ۱۳ مه در سفری یک روزه با بنیامین نتانیاهو و بنی گانتز دیدار کند.

گمانه‌ها حاکی از آن است که پمپئو در این سفر کوتاه در خصوص الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری با نخست وزیر و شریک ائتلافی او مذاکره می‌کند.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در رابطه با اهداف سفر آقای پمپئو به خبرنگاران گفت: «وزیر خارجه در دیدار با مقامات اسرائيلی در خصوص راهکارهای مقابله و کنترل بیماری کووید ۱۹ و همچنین مسائل امنیتی منطقه‌ای مرتبط با نفوذ بدخواهانه ایران در منطقه گفتگو خواهد کرد.»

اورتگاس همچنین با تاکید بر اینکه تعهد و التزام آمریکا به امنیت اسرائيل هرگز تا این اندازه محکم و استوار نبوده افزود: «دولت ترامپ بر برقراری امنیت مردم اسرائيل متعهد است و دو کشور هر دو با تهدیدات مشترکی در خصوص رفاه مردمان خود مواجه هستند و ما اطمینان داریم در این دوران در کنار دوستان‌مان می‌ایستیم و با موفقیت از آن گذر می‌کنیم.»

پیشتر دولت دونالد ترامپ از الحاق کرانه باختری به اسرائيل حمایت کرده بود.

حضور پمپئو در اسرائيل همزمان با ادای سوگند دولت جدید به رهبری بنیامین نتانیاهو خواهد بود. ماه گذشته میلادی نتانیاهو و گانتس پس از برگزاری چند انتخابات تکراری بالاخره با یکدیگر بر سر تشکیل دولت به توافق رسیدند و قرار است نتانیاهو همچنان به عنوان نخست وزیر به کار خود ادامه دهد.

برنامه نتانیاهو برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری با انتقاد شدید رهبران سراسر دنیا به جز ایالات متحده رو به رو بوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید