بحران سیاسی ۵۰۰ روزه اسرائیل پایان می‌یابد؟

بحران سیاسی ۵۰۰ روزه اسرائیل پایان می‌یابد؟
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از ۵۰۰ روز کشاکش سیاسی، برگزاری سه انتخابات و انجام مذاکرات فشرده، دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو و رقیب سابق او، بنی گانتس، عصر روز پنج‌شنبه در مقابل نمایندگان مجلس سوگند یاد می‌کند تا طولانی‌ترین بحران سیاسی در تاریخ اسرائیل پایان یابد.

آگهی

پس از ۵۰۰ روز کشاکش سیاسی، برگزاری سه انتخابات و انجام مذاکرات فشرده، دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو و رقیب سابق او، بنی گانتس،  قرار است روز یکشنبه در مقابل نمایندگان مجلس سوگند یاد ‌کنند تا طولانی‌ترین بحران سیاسی در تاریخ اسرائیل پایان یابد.

این مراسم قرار بود عصر پنجشنبه برگزار شود اما به‌دلیل عدم توافق داخلی در حزب لیکود برای توزیع پست‌های وزارت در میان کادرهای این جریان، مراسم تحلیف کابینه با درخواست بنیامین نتانیاهو به تعویق افتاد. 

بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب راست‌گرای لیکود و بنی گانتس، رهبر حزب میانه‌رو آبی و سفید پس از آن که در کسب اکثریت آراء در سه انتخابات برگزار شده طی بیش از یکسال گذشته ناکام ماندند، با تعیین ضرب الاجل رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل به ائتلاف برای تشکیل «دولت اضطراری» با شعار رفع تبعات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا تن دادند.

در توافقنامه این دو رقیب سیاسی سابق قید شده که دوره نخست وزیری آقای نتانیاهو ۱۸ ماه دیگر ادامه خواهد داشت و سپس آقای گانتس برای یک دوره مشابه این سمت را در اختیار خواهد گرفت و کرسی‌های کابینه نیز به طور مشترک بین اعضاء پیشنهادی آنها تقسیم می‌‌شود.

بدین ترتیب آقای گانتس با دعوت از بخشی از احزاب چپ و آقای نتانیاهو از طریق ائتلاف با احزاب راست‌گرای افراطی تلاش کردند تا پرشمارترین کابینه تاریخ سیاسی اسرائیل با ۳۶ عضو شکل بگیرد. البته منتقدان آقای نتانیاهو در اسرائیل با به راه انداختن اعتراض‌های خیابانی او را متهم کرده‌اند که قصد دارد از فرصت شیوع ویروس کرونا و اضطراری جلوه دادن تشکیل دولت ائتلافی برای فرار از روند قانونی رسیدگی به اتهام‌های فساد مالی‌اش سوء استفاده کند.

ناظران سیاسی معتقدند که دولت جدید اسرائیل در عمل فاقد ایدئولوژی مشخص خواهد بود. شاهد اولیه آنها برای چنین اعتقادی حذف نام نفتالی بنت، رهبر حزب یامینا و حامی طرح الحاق بخشی از اراضی کرانه باختری به خاک اسرائیل از فهرست کابینه است؛ طرحی که شعار انتخاباتی آقای نتانیاهو بود.

طرح آقای نتانیاهو برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به خاک اسرائیل هر چند با انتقاد شدید رهبران سراسر دنیا مواجه شده بود ولی حمایت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا را جلب کرد. با این حال، مایك پومپئو، وزیر امور خارجه آمریكا، روز چهارشنبه به منظور گفت‌وگو در مورد این موضوع با بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس به بیت المقدس سفر كرد. دیداری که نتیجه اولیه آن تاکنون به خروج متحد آقای نتانیاهو از کابینه منجر شده است.

بنابراین تحلیل‌گران مسایل اسرائیل بر این باورند که دولت آینده این کشور صراحت گذشته را در مورد طرح الحاق نخواهد داشت و بیشتر به لزوم تقویت امنیت ملی و پیشبرد صلح با فلسطینی‌ها تاکید خواهد کرد.

چنان که شدت مخالفت گروه‌های فلسطینی‌ها، از فتح سکولار گرفته تا اسلامگرایان حماس، با این طرح به حدی بود که نگرانی‌ها را در مورد افزایش تنش در منطقه افزایش داده بود.

مهمتر از همه، دولت جدید اسرائیل تلاش خواهد کرد تا ثبات اقتصادی را به کشور بازگرداند. تازه‌ترین ارزیابی ها نشان میدهد که در پی شیوع ویروس کرونا در اسرائیل نرخ بیکاری در این کشور از ۳.۴ به ۲۷ درصد جهش کرده است.

تاکنون اسرائیل بیش از ۱۶ هزار و ۵۰۰ تن در اسرائیل به ویروس کرونا آلوده شده اند که از میان آنها ۲۶۴ نفر جان باخته‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخاب بنی گانتس به ریاست پارلمان اسرائیل؛ راه برای بقای نتانیاهو در قدرت باز شد

از گردان اسرائیلی «نتزاه یهودا» چه می‌دانیم؟ چرا آمریکا به دنبال تحریم آن است؟

رئيس اطلاعات ارتش اسرائيل به دلیل «شکست اطلاعاتی در حمله حماس» از سمت خود کناره‌گیری کرد