انتخاب بنی گانتس به ریاست پارلمان اسرائیل؛ راه برای بقای نتانیاهو در قدرت باز شد

Israel Politics
Israel Politics   -  Copyright  Sebastian Scheiner/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز

یائیز لَپید، نفر دوم حزب آبی سفید، بنی گانتس را به سرقت آرای شهروندان اسرائیلی و تقدیم آن به نتانیاهو متهم کرد.

بنی گانتس، رهبر جریان آبی و سفید و رقیب اصلی بنیامین نتانیاهو، در یک چرخش غیرمنتظره به ریاست پارلمان اسرائیل (کنست) برگزیده شد. این تحول، راه را برای به قدرت رسیدن دوباره آقای نتانیاهو باز می‌کند.

شامگاه پنجشنبه پارلمان اسرائیل در پی استعفای یولی ادلشتاین از حزب راست‌گرای لیکود، بنی گانتس، امید اصلی اپوزیسیون را به ریاست کنست برگزید.

در حالیکه تمام، یا دست‌کم اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان انتظار داشتند رهبر جریان آبی سفید، یکی از اعضای حزب را به عنوان کاندیدای ریاست پارلمان معرفی کند، وی خود را نامزد این پست کرد. پارلمان اسرائیل با ۷۴ رای موافق و ۱۸ رای مخالف وی را به ریاست کنست برگزید.

اعضای حزب لیکود و جریان‌های همسو با بنیامین نتانیاهو از جمله نمایندگانی بودند که به رهبر جریان مخالف برای ریاست پارلمان رای دادند. با این حال شماری از همقطاران بنی گانتس، با انتقاد شدید از این حرکت، فرد شماره ۱ جریان آبی سفید را به خیانت به رای شهروندان متهم کردند. یائیز لَپید، نفر دوم حزب آبی سفید در یک کنفرانس خبری گفت: «بنی گانتس آرای شهروندان اسرائیلی را دزدیده و به بنیامین نتانیاهو تحویل داده است.»

رئیس جمهوری اسرائیل ده روز پیش بنی گانتس را مامور تشکیل کابینه کرده بود.

در صورت تشکیل دوباره دولت به ریاست بنیامین نتانیاهو، اسرائیل بر بزرگ‌ترین بحران سیاسی داخلی خود از زمان تاسیس تاکنون،‌خاتمه خواهد داد. شهروندان اسرائیلی در کمتر از یک سال گذشته سه بار در انتخابات زودهنگام پارلمانی شرکت کردند. با این حال عدم توانایی احزاب حاضر در پارلمان، امکان تشکیل یک جریان اکثریت و دولت را نمی‌داد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط