Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نتانیاهو: من لیمو را به لیموناد تبدیل می‌کنم، این شیرین‌ترین پیروزی عمرم است

نتانیاهو: من لیمو را به لیموناد تبدیل می‌کنم، این شیرین‌ترین پیروزی عمرم است
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر اسرائيل می‌گوید پیروزی در انتخابات پارلمانی، حتی از اولین باری که در سال ۱۹۹۶ به نخست وزیری رسید برایش شیرین‌تر است.

آگهی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پیش از پایان اعلام نهایی نتایج انتخابات این کشور، خود را پیروز این رقابت دانست.

آقای نتانیاهو روز سه‌شنبه ۳ مارس در سخنانی در جمع هوادارانش در حزب لیکود با اعلام اینکه برخلاف انتظارات پیروز این انتخابات شده است افزود: «این پیروزی برای من از اولین باری که در سال ۱۹۹۶ نخست وزیر شدم شیرین‌تر است چرا که کار ما از همیشه دشوارتر بود.»

وی در ادامه با اشاره به اینکه او برخلاف تمام انتظارات پیروز شده است افزود: «آنها می‌گفتند دوره نتانیاهو تمام شده، همه با هم در مقابل من ایستادند، اما نمی‌دانستند که ما لیمو (ترش) را به لیموناد (شیرین) تبدیل می‌کنیم.»

او همچنین با اشاره به تلاش‌هایش در خصوص مذاکرات صلح با کشورهای عربی گفت: «وقتی می‌گوییم که با کشورهای عربی بیشتری توافق صلح امضا می‌کنیم فقط حرف نمی‌زنیم. کارهایی در حال انجام است و این تنها گوشه‌ای از کل ماجرا است.»

این در حالی است که بنی گانتس، رقیب وی که کارزار خود را تا اندازه زیادی بر پرونده فساد نتانیاهو متمرکز کرده بود در جمع خبرنگاران گفت: «می‌دانیم که حس سرخوردگی وجود دارد ولی این باعث نمی‌شود از راه خود دست بکشیم. ما به راه خود ادامه می‌دهیم.» او همچنین تاکید کرد که هنوز نتایج نهایی اعلام نشده است و باید تا آن زمان منتظر ماند.

رقیب آقای نتانیاهو در ادامه افزود: «ائتلاف ما یکپارچه خواهد ماند و اسرائیل اکنون به بهبودی،‌ وحدت و آشتی نیاز دارد. ما به این رویکرد ادامه خواهیم داد حتی اگر مسیر تحقق آن طولانی باشد.»

نتانیاهو در حساب توییتری خود از مردمی که به او و حزبش رای دادند تشکر کرد

این سومین باری بود که مردم اسرائيل در کمتر از یک سال گذشته برای انتخابات پارلمانی به پای صندوق‌های رای رفتند. برخلاف پیش‌بینی‌ها در خصوص پایین آمدن میزان مشارکت به دلیل خستگی از روند فرسایشی تشکیل دولت و همچنین شیوع ویروس کرونا، بیش از ۶۵ درصد از شهروندان اسرائيل در این انتخابات شرکت کردند که این میزان مشارکت حتی از دور پیشین هم بالاتر بود.

نتایج اولیه انتخابات اسرائیل از پیشتازی حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو خبر می‌دهند. این حزب با در اختیار گرفتن ۳۶ تا ۳۷ کرسی کنست نسبت به رقیب اصلی خود یعنی ائتلاف آبی و سفید به رهبری بنی گانتس دست‌کم ۳ کرسی برتری دارد.

بر اساس شمارش اولیه، احزاب دست راستی اسرائیل شامل لیکود، یامینا و یهودیان فوق ارتدکس می‌توانند ۶۰ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان را کسب کنند. با این حال این احزاب همچنان یک کرسی برای تشکیل دولت کم دارند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گانتس و نتانیاهو در آستانه سفر به واشنگتن: ترامپ بهترین دوست اسرائيل است

حمایت احزاب عرب اسرائيل از «گانتس» برای پایان دادن به نخست وزیری نتانیاهو

«رکوردشکنی» صادرات نظامی اسرائیل؛ مشتریان کدام کشورها هستند؟