Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حمایت احزاب عرب اسرائيل از «گانتس» برای پایان دادن به نخست وزیری نتانیاهو

حمایت احزاب عرب اسرائيل از «گانتس» برای پایان دادن به نخست وزیری نتانیاهو
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حمایت اعراب از یک نامزد نخست وزیری در انتخابات اسرائيل یک اقدام تاریخی است که برای نخستین بار طی سه دهه اخیر رخ داده است.

آگهی

فهرست مشترک اعراب اسرائيل از «بنی گانتس» برای نخست وزیری حمایت کردند.

ایمن عوده رهبر لیست مشترک اعراب اسرائيل روز یکشنبه ۳۱ شهریور در یادداشتی در روزنامه نیویورک تایمز نوشت که نمایندگان عرب تصمیم گرفته‌اند با حمایت از گانتس، به نخست وزیری بنیامین نتانیاهو پایان دهند.

لیست مشترک اعراب در انتخابات اخیر اسرائيل موفق شد پس از ائتلاف میانه موسوم به «آبی و سفید» به رهبری گانتس و حزب لیکود به رهبری نتانیاهو با کسب ۱۳ کرسی در جایگاه سوم قرار بگیرند.

در این انتخابات ائتلاف آبی و سفید با کسب ۳۳ کرسی صاحب بیشترین سهم شد و حزب لیکود با ۳۲ کرسی در جایگاه دوم قرار گرفت.

حمایت ائتلاف عربی از گانتس می‌تواند گام مهمی در پایان دادن به حضور بنیامین نتانیاهو در مقام نخست وزیری به شمار آید.

حمایت اعراب از یک نامزد نخست وزیری در انتخابات اسرائيل یک اقدام تاریخی است که برای نخستین بار طی سه دهه اخیر رخ داده است.

حزب لیکود که پیش از انتخابات هم بسیار بر موضوع خطر قدرت گرفتن احزاب عرب تاکید کرده بود، با انتشار بیانیه‌ای این اقدام را محکوم کرده است. حزب آقای نتانیاهو در بیانیه خود می‌نویسد: «همانطور که پیش‌تر هشدار داده بودیم، احزاب عرب که با اسرائيل به عنوان یک کشور یهودی و دموکراتیک مخالف هستند و تروریست‌ها را تحسین می‌کنند حالا از گانتس برای نخست وزیری حمایت کرده‌اند.»

احمد طیبی یکی از نمایندگان عرب اسرائيل در خصوص حمایت لیست مشترک عربی از گانتس می‌گوید: «گانتس گزینه دلخواه ما نیست ولی ما همه کار خواهیم کرد تا نتانیاهو را از قدرت کنار بگذاریم. این وعده‌ای است که پیش از انتخابات به طرفداران خود داده بودیم.»

اویگدور لیبرمن، رهبر حزب «اسرائيل بیتنا» نیز که توانست ۸ کرسی در این انتخابات کسب کند پیش‌تر لیست مشترک نمایندگان عرب را «دشمن» توصیف کرده و گفته بود هرگز در دولتی که شامل نمایندگان عرب باشد حضور نخواهد یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتانیاهو: من لیمو را به لیموناد تبدیل می‌کنم، این شیرین‌ترین پیروزی عمرم است

سرنوشت نوار غزه پس از جنگ؛ نتانیاهو ساز خود را می‌زند،‌ وزیر دفاع مخالف می‌کند

تامین‌کنندگان اصلی جنگ‌افزارهای اسرائيل چه کشورهایی هستند؟