Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

«نقاب‌ از چهره می‌افتد»؛ انتقاد پزشکان فرانسوی از فروش میلیون‌ها ماسک

Virus Outbreak France
Virus Outbreak France Copyright Michel Euler/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Michel Euler/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از Amirbehnam MASOUMI
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخلاف قحطی هفته‌های نخست شیوع ویروس کرونا، فروشگاه‌های فرانسه از دوشنبه فروش ماسک به شهروندان را آغار می‌کنند.

آگهی

عرضه میلیون‌ها ماسک در فروشگاه فرانسه از روز دوشنبه ۴ ماه مه آغاز می‌شود. انتشار این خبر اعتراض گسترده پزشکان و کادر درمانی این کشور را برانگیخته است. 

فرانسه در هفته‌های نخست شیوع ویروس کرونا با کمبود شدید ماسک، به‌ویژه برای کادر درمانی مواجه شد. دست‌کم ده‌ها پزشک و پرستار در بیمارستان‌ها و مطب‌های این کشور به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند. این وضعیت باعث انتقاد گسترده کارکنان بخش بهداشت و درمان و همچنین سیاستمداران و اندیشمندان به رویکردهای دولت‌های دهه اخیر فرانسه شد. 

پیش از این حتی داروخانه‌ها هم اجازه فروش ماسک به شهروندان عادی را نداشتند.

هفت تشکل صنفی پزشکان و پرستاران فرانسه روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای مشترک با عنوان «نقاب (ماسک)ها می‌افتند» نسبت به برنامه فروش میلیون‌ها ماسک محافظتی در فروشگاه‌های این کشور اعتراض کردند:‌ «۵۰ میلیون ماسک اینجا، ۱۰۰ میلیون ماسک جای دیگر: این مصداق مناقصه‌ای شرم‌آور است.» بیانیه پزشکان این پرسش را مطرح می‌کند که «چطور در زمانی که هنوز کادر درمانی توانایی تهیه ماسک کافی ندارد، چنین ارقامی از عرضه در فروشگاه‌ها منتشر می‌شود.»

بیانیه تشکل‌های کاری پزشکان و پرستاران فرانسوی

این پرسش‌ها در حالی مطرح می‌شود که دولت فرانسه تعهد کرده است از نیمه ماه مه، یعنی پایان قرنطینه عمومی در این کشور هفته‌ای ۱۵۰ میلیون ماسک وارد کند. دو ماه پیش، یعنی هم‌زمان با شروع قرنطینه در فرانسه، دولت با صدور آیین‌نامه‌ای تمام ماسک‌های موجود در انبارهای این کشور را به نفع کادر درمانی و مشاغل پرخطر، مصادره کرده بود. 

در برابر موج انتقادها، مدیران فروشگاه‌های زنجیره‌ای اعلام کردند که هیچ انبار مخفی ماسکی در کار نبوده و عرضه‌کنندگان بزرگ، مطابق دستورات و مقررات دولت، در گام اول تمام ذخیره خود را برای کادر درمانی و بیمارستان‌ها ارسال کردند. شرکت کارفور روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد «دولت ۲۴ آوریل از تمام فروشگاه‌های خواست تا به برنامه تجهیز تمام شهروندان فرانسوی به ماسک محافظتی بپیوندند. در پی این دستور، شرکت کارفور سفارش‌های گسترده برای خرید ماسک را ثبت کرد.»

همزمان مدیریت فروشگاه‌های زنجیره‌ای لُکلر هم با رد شایعه وجود انبارهای احتکار ماسک گفت: «اگر شاهد رسیدن فوری سفارش‌های ماسک هستیم، علت آن تنها این واقعیت است که فعالیت تولیدی از چین از سر گرفته شده و همچنین ظرفیت تولید کارخانه‌های فرانسوی افزایش پیدا کرده است.»

ماسک ارزان یا ماسک رایگان؟

شرکت کارفور فرانسه در پاسخ به پرسش یورونیوز درباره چگونگی فروش ماسک گفت: « از روز دوشنبه ۱۰ میلیون ماسک جراحی یک‌بار مصرف با قیمت کمتر از ۶۰ سنت به فروش می‌رسد. به‌علاوه یک مشتری حق ندارد بیش از دو بسته ماسک ۵ یا ۱۰ تایی خریداری کند.»

فروش عمومی ماسک در فرانسه در حالی آغاز می‌شود که منتقدان دولت امانوئل ماکرون می‌گویند اگر استفاده از ماسک برای همه اجباری شود، این کالای بهداشتی باید به‌صورت رایگان در اختیار عموم قرار گیرد. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمایت دولت فرانسه از مدیران شرکت‌ها؛ تشکیل دوره‌های روان درمانی

ابهام در کارایی دستگاه‌های کمک تنفسی ساخت فرانسه برای بیماری کووید۱۹

پیک‌نیک در شانزه‌لیزه؛ ۴ هزار برنده خوش‌شانس سبد‌های رایگان غذا دریافت کردند