پیروزی جنبش «دندان‌پزشکان لخت» فرانسه؛ دولت ۴ ماسک در روز می‌دهد

پیروزی جنبش «دندان‌پزشکان لخت» فرانسه؛ دولت ۴ ماسک در روز می‌دهد
Copyright @davidfanny5 | Emmanuel Fougère | Julie Zerbib-Martin | @catgros75
نگارش از Vincent Coste
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«فعلا و تا زمان تحویل لباس و ماسک و دستکش جدید، تجهیزات یک‌بارمصرف قبلی را ضد عفونی می‌کنیم.»

آگهی

در حالی که با تصمیم دولت فرانسه مطب‌های دندان‌پزشکی این کشور از روز ۱۱ مه کار خود را از سر می‌گیرند، دندان‌پزشکان در زمزه گروه‌های دریافت کننده تجهیزات مراقبتی از سوی دولت قرار نداشتند.

این ماجرا باعث شد تا هزاران دندان‌پزشک فرانسوی به جنبشی مجازی با هشتگ دندان‌پزشک‌لخت (#dentistesapoil) بپیوندند و با انتشار عکس‌های برهنه خود در محل کار، بی‌دفاعی این گروه از پزشکان را به گوش دولت امانوئل ماکرون برسانند.

این کارزار فضای مجازی پس از دوهفته فعالیت موفق شد تا سرانجام دولت فرانسه را «تا حدودی» متقاعد کند: دندان‌پزشکان روزانه ۴ ماسک رایگان دریافت خواهند کرد.

دکتر فانی داوید، دندان‌پزشک در شهر گرونوبل فرانسه که در این کمپین شرکت کرده به یورونیوز می‌گوید:‌ «این ابتکار عمل که لخت شوم، فکر من نبود ولی این احساس را که ما دیگر هیچ‌چیز نداریم، به خوبی منتقل می‌کرد. ما ذخیره‌ای نداریم. کمک‌هایی که وعده‌اش داده شده، هرگز به دست ما نرسیده اند. فکر می‌کنم در فرانسه ناچار شدیم به این جا برسیم تا سرانجام [دولت] ببیند که ما هم وجود خارجی داریم. قبل از این [حرکت] فراموش و نادیده گرفته شده بودیم. نه ماسک داشتیم و نه هیچ چیز دیگر.»

دو هفته پس از آغاز این کمپین، شورای ملی جراحان و دندانپزشکان فرانسه روز پنجشنبه اعلام کرد با موافقت وزارت بهداشت هفته‌ای ۸۰۰ هزار ماسک FFP2 را در اختیار دندان‌پزشکان قرار خواهد داد. به این ترتیب هر دندان‌پزشک روزی ۴ ماسک خواهد داشت.

با این حال تلاش دندان‌پزشکان فرانسوی برای داشتن سهمیه روپوش یک بار مصرف و دستکش ادامه دارد. دکتر فانی داوید می‌گوید: «فعلا و تا زمان تحویل لباس و ماسک و دستکش جدید، تجهیزات یک‌بارمصرف قبلی را ضد عفونی می‌کنیم... از ۱۱ ماه مه (روز پایان قرنطینه) به بعد، کارمان را نصف و پیشگیری را دو برابر می‌کنیم.»

فرانسه با بیش از ۲۰ هزار مورد قربانی و قریب به ۱۷۰ هزار مبتلا به کووید-۱۹، یکی از بزرگ‌ترین قربانیان ویروس جدید کرونا است. عملکرد دولت این کشور در رویارویی با این بحران، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستاورد تازه جنبش «نوک پستان‌ها را آزاد کنید»؛ فیسبوک و اینستاگرام جلوی زنان کوتاه آمد

۶ میلیون ماسک میان مردم اسپانیا در فضاهای عمومی پخش می‌شود

چند شهر فرانسه ماسک زدن را بدون دستور دولت اجباری می‌کنند