بازرس دولت آمریکا: ناتو آمار حملات طالبان افغانستان را منتشر نمی‌کند

بازرس دولت آمریکا: ناتو آمار حملات طالبان افغانستان را منتشر نمی‌کند
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«تعلیمات، کمک، مشورت» گفته است که از روز ۱ تا ۳۱ مارس «طالبان از حمله به نیروهای ائتلاف خودداری کردند»، اما حملات علیه نیروهای اردوی ملی افغانستان را «تا حد بالاتر از روال فصلی» خود افزایش دادند.

آگهی

اداره بازرسی عمومی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان یا «سیگار» (SIGAR) اعلام کرد ناتو انتشار عمومی تعداد حملات طالبان در افغانستان را از زمان امضای توافق صلح میان ایالات متحده با این گروه متوقف كرده است.

بر اساس آنچه در آخرین گزارش سه ماهه سیگار به کنگره در مورد افغانستان آمده، مدیریت عملیات ناتو در افغانستان موسوم به «تعلیمات، کمک، مشورت» گفته است که این آمار را منتشر نمی‌کند زیرا حملات طالبان اکنون «یکی از موضوعات اصلی بحث‌های بین‌سازمانی چاره‌جویانه در مذاکرات سیاسی جاری میان ایالات متحده و طالبان» را تشکیل می‌دهد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

ایالات متحده در ۲۹ فوریه (۱۰ اسفند/حوت ۱۳۹۸) یک توافق‌نامه یک هفته‌ای با طالبان امضا کرد تا در آن مدت ضمن کاهش خشونت‌ها، مذاکرات بین طالبان و دولت افغانستان آغاز شود.

بر اساس گزارش دولت آمریکا، «تعلیمات، کمک، مشورت» گفته است که از روز ۱ تا ۳۱ مارس «طالبان از حمله به نیروهای ائتلاف خودداری کردند»، اما حملات علیه نیروهای اردوی ملی افغانستان را «تا حد بالاتر از روال فصلی» خود افزایش دادند.

در این گزارش آمده است: «از زمان امضای توافق‌نامه مورد بحث، گروه تعلیمات، کمک، مشورت ناتو از ارائه عمومی تعداد حملات طالبان خودداری کرده است.»

گروه تعلیمات، کمک، مشورت ناتو در افغانستان حدود ۸ هزار و ۶۰۰ سرباز آمریکایی مستقر در این کشور و تعداد مشابهی از سربازان کشورهای ائتلاف را شامل می‌شود.

سرهنگ توماس كمپل، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در این زمینه گفت: «آمار این حملات فقط كاربرد رسمی دارد اما از لحظه‌ای که حملات دیگر موضوع اصلی مذاکرات مشورتی نباشد یا مذاکرات پایان یافته باشد، انتشار عمومی آن آزاد خواهد بود.»

کمپل با تأیید این که حملات طالبان در ماه مارس فراتر از آمار معمول فصلی بوده و میزان خشونت آنها علیه نیروهای دفاعی و امنیتی ملی افغانستان «به گونه‌ای ناپذیرفتنی» افزایش داشته، گفت که ایالات متحده، ناتو و شرکای بین‌المللی آنها به این موضوع واقف بوده‌اند.

«تعلیمات، کمک، مشورت» کار ارائه آمار حملات به «سیگار» را به منظور کمک به سنجش وضعیت امنیتی در افغانستان از سپتامبر ۲۰۱۸ آغاز کرد. در دو سال گذشته، فرماندهی این گروه اطلاعات امنیتی دیگری را که تا پیش از آن در دسترس عموم بود، به حالت محرمانه در آورده است. این اطلاعات از جمله شامل ارزیابی تعداد ولسوالی‌های تحت کنترل طالبان و نیز آمار تلفات نیروهای امنیتی افغانستان بوده است.

از سوی دیگر بر اساس گزارش اداره بازرسی ویژه دولت آمریکا آمار تلفات غیرنظامیان در افغانستان از اول ژانویه تا ۳۱ مارس سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، با کاهش ۳۲ درصدی، روند مثبتی را نشان می‌دهد. سال گذشته ششمین سال متوالی بود که تلفات غیرنظامیان در خشونت‌های افغانستان به بیش از ۱۰ هزار نفر می‌رسید.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در این گزارش همچنین آمده است که کووید ۱۹ سلامت مردم افغانستان و اقتصاد شکننده این کشور را تهدید می‌کند.

افغانستان از زیرساخت‌های مراقبت بهداشتی و خدمات درمانی ضعیفی در سراسر کشور برخوردار است. بر اساس گزارش سازمان بین المللی مهاجرت تنها در سه ماه نخست سال جاری میلادی بیش از ۲۲۶ هزار مهاجر غیرمجاز افغان از ایران و بیش از هزار و ۹۰۰ نفر از پاکستان به افغانستان سفر کرده‌اند و با توجه به شیوع کرونا در این دو کشور، خطر گسترش این بیماری در سرتاسر افغانستان بالاست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خلیلزاد: طالبان و نیروهای افغانستان خشونت را متوقف کنند

اعلام تلفات حمله طالبان به ارتش افغانستان: ۲۵ سرباز در مقابل ۹ شورشی

تلفات سنگین در نبرد طالبان با نیروهای دولتی افغانستان؛ سرپل در آستانه سقوط