Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

طالبان: توقف مذاکرات به معنی تلفات بیشتر برای آمریکایی‌ها است

طالبان: توقف مذاکرات به معنی تلفات بیشتر برای آمریکایی‌ها است
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طالبان روز یکشنبه اعلام کرد که تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده مبنی بر لغو مذاکرات صلح با رهبران این گروه باعث می‌شود آمریکایی‌های بیشتری جان و مال خود را از دست بدهند.

آگهی

طالبان روز یکشنبه اعلام کرد که تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده مبنی بر لغو مذاکرات صلح با رهبران این گروه باعث می‌شود آمریکایی‌های بیشتری جان و مال خود را از دست بدهند.

دونالد ترامپ روز شنبه اعلام کرد که گفتگوهای صلح با رهبران طالبان را لغو کرده است. به گفتۀ او این تصمیم پس از آن گرفته شد که طالبان مسئولیت حملۀ هفته گذشته در کابل که منجر به مرگ یک سرباز آمریکایی و ۱۱ تن دیگر شد را بر عهده گرفت.

چند ساعت پس از اعلام این تصمیم، طالبان در بیانیه‌ای گفت: «تاوان این کار بیش از هر کسی به خود امریکا می‌رسد، اعتبار آمریکا را زیانمند می‌کند...تلفات جانی و مالی آمریکا را بیشتر و نقش امریکا را در تعامل سیاسی متزلزل معرفی می‌کند.»

پیش از امضای توافقنامه عکس العمل نشان دادن بر یک حمله، بیانگر حوصله‌مندی نیست
بیانیه گروه طالبان پس از توقف مذاکرات

این گروه درباره حمله هفته پیش خود نیز در این بیانیه افزود: «پیش از امضای توافقنامه عکس العمل نشان دادن بر یک حمله، بیانگر حوصله‌مندی نیست. در حالی که اندکی پیش تر از این حمله، ایالات متحده و همکاران داخلی شان در حملات متعددی صدها تن افغان‎ها را به شهادت رساندند و دارایی شان را طعمه آتش ساختند.»

قرار بود دیدار رو در روی دونالد ترامپ با رهبران ارشد طالبان در کمپ دیوید، در آستانۀ هجدهمین سالگرد حملۀ تروریستی یازده سپتامبر برگزار شود.

طالبان در بیانیه خود در این باره نوشت: «زلمی خلیلزاد دعوت نامه رئیس جمهور امریکا برای رفتن طالبان به امریکا را در اواخر ماه اگست [اوت] برای آنان رسانده اما آنان این سفر را تا امضای توافقنامه در دوحه به تعویق انداخته بودند.»

بیشتر بخوانید:

پمپئو: طالبان باید به تعهداتش احترام بگذارد تا مذاکرات از سر گرفته شود

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در این باره گفت: «از سرگیری مذاکرات با طالبان مشروط بر این است که این گروه نگرش خود را تغییر دهد و به تعهدات خود احترام بگذارد.» وی خواهان یک تعهد معنی دار از سوی طالبان برای از سرگیری مذاکرات شد.

وی افزود: «اگر طالبان رفتار بهتری نداشته باشد، اگر تعهداتش را اجرا نکند، رئیس جمهوری آمریکا فشار را کاهش نمی‌دهد.»

وی تاکید کرد که حمایت خود را از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می‌دهند.

ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۱ میلادی به افغانستان حمله و دولت طالبان را سرنگون کرد. این حمله پس از آن انجام شد که طالبان با ایجاد پناهگاهی امن برای شبکه القاعده، زمینه را برای عملی شدن حملۀ تروریستی ۱۱ سپتامبر به برج‌های دوقلوی نیویورک فراهم کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش تایم: پمپئو قصد ندارد توافق صلح با طالبان را امضاء کند

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد