خلیلزاد: طالبان و نیروهای افغانستان خشونت را متوقف کنند

خلیلزاد: طالبان و نیروهای افغانستان خشونت را متوقف کنند
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش اخیر یوناما نشان می‌دهد که در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰، بیش از ۵۰۰ غیر نظامی کشته و نزدیک ۸۰۰ غیر نظامی دیگر زخمی شده‌اند.

آگهی

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در واکنش به آخرین گزارش یوناما، هیئت کمک سازمان ملل در افغانستان، خواستار توقف خشونت‌ها در این کشور هم از طرف طالبان و هم از طرف نیروهای دولتی شد.

خلیلزاد در بامداد روز شنبه ۱۳ ثور (اردیبهشت) در یک رشته توییت اعلام کرد که هرچند تلفات غیر نظامیان در سه ماه نخست امسال به دلیل کمتر شدن خشونت‌ها کاهش یافته، اما ادامه حملات مهلک طالبان و واکنش «خشن» نیروهای افغان به آن، این دستاوردها را به خطر می‌اندازد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گزارش اخیر یوناما نشان می‌دهد که در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰، بیش از ۵۰۰ غیر نظامی کشته و نزدیک ۸۰۰ غیر نظامی دیگر زخمی شده‌اند. این نهاد در گزارش خود گفته ‌است که تلفات غیر نظامیان در افغانستان نسبت به سال گذشته کاهش داشته یافته است. یوناما همچنین طالبان را عامل ۳۹ درصد تلفات غیر نظامیان و نیروهای طرفدار دولت افغانستان را عامل ۳۲ درصد این تلفات خوانده است.

زلمی خلیلزاد با یادآوری این گزارش گفته است که تمامی طرف‌های درگیر در افغانستان از همین حالا باید برای کاهش خشونت اقدام کنند. او از دولت افغانستان و گروه طالبان خواسته تا روند رهایی زندانیان را سرعت بخشیده و خشونت را کاهش دهند زیرا به گفته وی، آزادی زندانیان و کاهش خشونت سریع‌ترین راه برای ورود به مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس کامل و دایمی است.

در رشته توییت زلمی خلیلزاد همچنین یادآوری شده است که غیرنظامیان در افغانستان هنوز هم از انفجار ماین (مین) کنار جاده‌ای، ترورهای هدفمند و سایر پیامدهای جنگ رنج می‌برند.

ایالات متحده در ۲۹ فوریه (۱۰ اسفند/حوت ۱۳۹۸) یک توافق‌نامه یک هفته‌ای با طالبان امضا کرد تا در آن مدت ضمن کاهش خشونت‌ها، مذاکرات بین طالبان و دولت افغانستان آغاز شود. اما روز گذشته نماینده «سیگار»، نهاد ناظر دولت آمریکا در افغانستان با نقل گزارش گروه بین المللی «تعلیمات، کمک، مشورت» گفت که طالبان حملات خود علیه نیروهای اردوی ملی افغانستان را «تا حد بالاتر از روال فصلی» خود افزایش داده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدارسیگار: شیوع کرونا احتمالا باعث فاجعه در افغانستان می شود

بازرس دولت آمریکا: ناتو آمار حملات طالبان افغانستان را منتشر نمی‌کند

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد