هشدارسیگار: شیوع کرونا احتمالا باعث فاجعه در افغانستان می شود

هشدارسیگار: شیوع کرونا احتمالا باعث  فاجعه در افغانستان می شود
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تازه‌ترین گزارش ها از دفتر بین‌المللی حمایت از اطفال در افغانستان می گوید که بیش از ۷ میلیون کودک افغان با خطر گرسنگی مواجه‌اند.

آگهی

یک گزارش نظارتی به کنگره ایالات متحده آمریکا هشدار می دهد که شیوع کرونا در افغانستان با وجود سیستم بهداشتی ضعیف، سوء تغذیه، جنگ و دیگر آسیب‌های اجتماعی احتمالا به ایجاد یک فاجعه برای بهداشت و سلامت مردم در این کشور منجر می شود.

این گزارش که روز پنجشنبه از سوی جان سوپکو، رئیس اداره بازرسی کل بازسازی افغانستان (سیگار) منتشر شد می تواند نگرانی‌ها در آمریکا را درباره شرایط شیوع کرونا در افغانستان افزایش دهد؛ شرایطی که می تواند مانع پیشبرد تلاش‌های صلح به رهبری آمریکا در این کشور و پیچیده تر شدن فرایند صلح شود.

این گزارش می گوید که مجموعه شرایط شکننده اقتصادی و سیاسی افغانستان به همراه درگیری های مداوم در این کشور و رفت و آمد شهروندان به ایران می تواند به زودی در ماههای پیش رو یک فاجعه بهداشتی بوجود آورد.

جان سوپکو در نامه‌ای که به همراه این گزارش منتشر کرده است هشدار می دهد که افزایش قیمت مواد غذایی در این کشورفقیر احتمالا بحران را بدتر خواهد کرد.

تازه‌ترین گزارش دفتر بین‌المللی حمایت از اطفال در افغانستان می گوید که بیش از ۷ میلیون کودک با خطر گرسنگی مواجه‌اند.

این گزارش با اشاره به افزایش قیمت مواد خوراکی در بازارها می گوید که وضعیت مالی خانواده‌ها و کارگران در افغانستان بدتر شده است. در گزارش این نهاد آمده است که تنها در یک ماه گذشته قیمت آرد و روغن در شهرهای بزرگ افغانستان ۲۳ درصد افزایش یافته است.

پیش از بحران شیوع ویروس کرونا، تعداد کودکان نیازمند کمک‌های بشردوستانه در افغانستان بیش از ۵ میلیون نفر ارزیابی شده بود.

تیموتی بیشپ، رییس بخش افغانستان دفتر بین المللی حمایت اطفال، می گوید:‌ «ما سخت نگرانیم که این بیماری همه گیر منجر به طوفان کامل گرسنگی، بیماری و مرگ در افغانستان خواهد شد مگر اینکه دنیا همین اکنون اقدام کند.»

با شیوع کرونا در افغانستان، واشنگتن به طالبان و اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان فشار آورده است تا هزاران زندانی را که در خطر ابتلا هستند با هدف پیشبرد مذاکرات صلح آزاد کنند.

با این حال اختلافات میان دو طرف مانع آزادی زندانیان شده است و این نگرانی وجود دارد که اگر تعداد زیادی از زندانیان در اثر شیوع کرونا در زندان بمیرند، ضربه بزرگی به پیشبرد فرایند صلح وارد شود.

در گزارش سیگار آمده است که ائتلاف بین‌المللی به رهبری ناتو در افغانستان از ارائه اطلاعات درباره تعداد حملات طالبان در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ خودداری کرده است.

بر اساس آخرین گزارش‌ها از شیوع کرونا در افغانستان، ۲۳۳۵ مورد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در این کشور شناسایی شده است و ۶۸ نفر نیز تاکنون جانشان را از دست داده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خلیلزاد: طالبان و نیروهای افغانستان خشونت را متوقف کنند

عفو بین‌الملل: تهدید و بازداشت روزنامه‌نگاران به دلیل نوشتن از کرونا یک پدیده جهانی شده است

چرا در ناف ما پشم جمع می‌شود؟