Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نزدیک به ۵۱ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ در کشورهای خود آواره شده‌اند

آوارگان داخلی
آوارگان داخلی Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در کل ۵۰.۸ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ در سراسر جهان در کشورهای خود بر اثر درگیری و بلایای طبیعی آواره شده‌اند. این رقم بالاترین رقم تاکنون بوده است و ۱۰ میلیون نیز بیشتر از آمار سال قبل از آن یعنی ۲۰۱۸ است. سهم افغانستان و ایران چه میزان بوده است؟

آگهی

در کل ۵۰.۸ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ در سراسر جهان در کشورهای خود بر اثر درگیری و بلایای طبیعی آواره شده‌اند. این رقم بالاترین رقم تاکنون بوده است و ۱۰ میلیون نیز بیشتر از آمار سال قبل از آن یعنی ۲۰۱۸ است.

آمار سالانه منتشر شده از سوی مرکز نظارت بر آوارگان داخلی شورای پناهندگان نروژ تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی نشان می‌دهد که ۴۵.۷ میلیون نفر به دلیل خشونت در داخل کشور محل زندگی‌اشان که شامل ۶۱ کشور می‌شود، آواره شده‌اند. ۵.۱ میلیون نفر دیگر نیز در ۹۶ کشور به‌خاطر وقوع بلایای طبیعی مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند.

الکساندرا بیلاک، مدیر مرکز نظارت بر آوارگان داخلی می گوید امیدوار بوده که توجه جهانی به موضوع آوارگان داخلی در سال جاری بیشتر جلب شود اما همه‌گیری کووید ۱۹ این انتظار را از بین برده است.

وی در عین حال تاکید می کند که ارزیابی دقیق تاثیر شیوع ویروس جدید کرونا بر آوارگی و تلاش برای برطرف کردن این مشکل بسیار زود است اما نگرانی‌ها درباره تامین بودجه در این زمینه وجود دارد.

اگر وارد رکود اقتصادی شویم مطمئنا بر سخاوتمندی دولت‌ها در تامین منابع مالی برای کمک به آوارگان داخلی تاثیر خواهد گذاشت
الکساندرا بیلاک
مدیر مرکز نظارت بر آوارگان داخلی

وی افزود: «اگر وارد رکود اقتصادی شویم مطمئنا بر سخاوتمندی دولت‌ها در تامین منابع مالی برای کمک به آوارگان داخلی تاثیر خواهد گذاشت.»

خانم بیلاک تاکید کرد که این وضعیت بدی برای همه خواهد بود.

طبق گزارش مرکز نظارت بر آوارگان داخلی در برخی از کشورها، بسیاری از مردم مدت زمان طولانی آواره بوده‌اند به این معنا که خشونت‌ها داخلی این افراد را مجبور کرده است که خانه و محل زندگی خود را ترک کنند و به نقاط دیگری پناه ببرند. طبق آمار این موسسه در سال گذشته کشورهای سوریه، جمهوری دموکراتیک کنگو، اتیوپی، بورکینافاسو و افغانستان بیشترین آوارگان داخلی در اثر جنگ و خشونت را داشته‌اند.

بیش از ۵۰۰ هزار نفر در ایران به‌دلیل بلایای طبیعی آواره شدند

اما طبق این گزارش میزان آوارگی به‌خاطر بلایای طبیعی نیز قابل توجه است. کشورهای هند، فیلیپین، بنگلادش، چین و آمریکا بیشترین آوارگان داخلی به‌خاطر بلایای طبیعی را در سال گذشته داشتند.

طبق این گزارش از اول ژانویه تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ نیز در ایران، ۵۲۰ هزار آواره جدید بر اثر بلایای طبیعی مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند. در حالیکه این رقم در سال ۲۰۱۸ میلادی ۷۴ هزار نفر بود. این میزان آواره در ایران در ده سال اخیر بی‌سابقه بوده است. دلیل این آوارگی نیز به‌خاطر سیل‌های پی در پی در سال گذشته در ایران و همچنین زلزله عنوان شده است.

منبع: مرکز نظارت بر آوارگان داخلی شورای پناهندگان نروژ

وضعیت بد آب و هوایی و بلایای طبیعی در اروپا نیز باعث آوارگی بیش از ۱۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۹ شده است که دو برابر بیشتر از آمار سال قبل از آن است. اسپانیا بیشترین آوارگان داخلی را در سال گذشته در بین کشورهای اروپایی به خود اختصاص داد به طوریکه در این کشور ۲۳ هزار نفر برای فرار از بلایای طبیعی شهر خود را ترک کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: درگیری‌های اخیر در ادلب سوریه ۲۳۵ هزار نفر را آواره کرد

خشونت های قومی میلیون‌ها نفر را در اتیوپی آواره کرده است

سیل در هند ۶۷ کشته و ۵۰ هزار آواره بر جا گذاشت