شیوع کرونا جشنوارۀ سالانۀ آبجوخوری آلمان را لغو کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شیوع کرونا جشنوارۀ سالانۀ آبجوخوری آلمان را لغو کرد
کپی رایت  AP Photo/Matthias Schrader

مقامات ایالت بایرن آلمان روز سه‌شنبه اعلام کردند که برای اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم به اینسو، جشنواره سنتی آبجوخوری مشهور به «جشن اکتبر» یا «اکتُبِرفِست» را لغو کرده‌اند.

این تصمیم که در پی شیوع کرونا گرفته شده، ضربه‌ای دیگر برای صنعت آبجوی آلمان است که پیش از این نیز در پی همه‌گیری کووید ۱۹ بشدت بازار مصرف خود را از دست داده بود. لغو «اکتُبِرفِست» به بخش گردشگری و رستوران‌داری آلمان نیز بشدت آسیب می‌زند.

مارکوس سوئدر، وزیر اول ایالت بایرن در این باره گفت: «این رویداد که هر ساله برای دو هفته در اواخر ماه سپتامبر آغاز می‌شود و در ماه اکتبر نیز ادامه دارد، شش میلیون بازدید کننده را جذب کرده است. با این وجود تا زمانی که واکسنی برای این بیماری وجود نداشته باشد، برگزاری این جشن خطرناک است.»

او تاکید کرد که حتی با وجود استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی نیز خطر عفونت به این ویروس بسیار بالاست و زندگی با ویروس کرونا به معنای «زندگی محتاطانه» است.

کرونا بلایی دیگر را نیز بر سر مزرعه‌داران و دیگر فعالان صنعت آبجو سازی آلمان وارد کرده و آن کمبود شدید نیروی انسانی است. زیرا فصل برداشت از راه رسیده اما امسال نیروی انسانی کافی برای کمک به کشاورزان وجود ندارد.

بیش از هزار تولید کننده در این بخش همچنان در انتظار ورود کارگران فصلی از لهستان و رومانی به آلمان هستند اما محدودیت‌های مرزی سختگیرانه‌ای که وضع شده، بسیاری از این کارگران را خانه‌نشین کرده سات.

تولید کنندگان آبجو پیش‌بینی می‌کنند مشکلات جدی که در زمینه برداشت بوجود آمده، باعث شود علاوه بر ورشکستگی آنها، آلمان نیز در سال آینده با کمبود جدی آبجو روبرو شود.

این موضوع از آن رو اهمیت دارد که آلمانی‌ها از بزرگترین مصرف کنندگان آبجو در اروپا محسوب می‌شوند. تنها در سال ۲۰۱۸ میلادی متوسط مصرافه سرانه آبجو در این کشور ۱۰۲ لیتر برای هر نفر بوده و در این زمینه تنها اتریشی‌ها و چک‌ها مصرفی بیش از آلمانی‌ها داشته‌اند.