Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مافیای ایتالیا چگونه در دوران شیوع کرونا نفوذ خود را افزایش می‌دهد؟

مافیای ایتالیا چگونه در دوران شیوع کرونا نفوذ خود را افزایش می‌دهد؟
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از مسئولان مبارزه با جرم و جنایت های سازمان یافته در ایتالیا نگران هستند که مافیا پس از شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» و پایان قرنطینه سراسری در این کشور کنترل شرکت‌هایی را که پیش از این در آنها نفوذ چندانی نداشت به دست گرفته باشد.

آگهی

اجرای قرنطینه سراسری در ایتالیا به دنبال شیوع ویروس جدید کرونا برای گروه های مافیا در این کشور فرصتی فراهم کرده است تا از شرایط پدید آمده در راستای اهداف خود استفاده کنند.

بسیاری از مقام های مسئول در امر مبارزه با جرم و جنایت های سازمان یافته در ایتالیا بر این باور هستند که گروه های مافیایی با توزیع مایحتاج روزانه ساکنان محله های فقیرنشین و اعطای وام به صاحبان کسب و کارهایی که در آستانه ورشکستگی قرار گرفته اند به گسترش نفوذ خود در مناطق مختلف به ویژه جنوب این کشور روی آورده اند. 

به گفته کارشناسان و مسئولان مقابله با جرم و جنایت های سازمان یافته، گروه های مافیا در ایتالیا از هم اکنون در حال برنامه ریزی برای بهره مندی از میلیاردها یورویی هستند که قرار است در چهارچوب طرح بسته محرک اقتصادی دولت جوزپه کنته، نخست وزیر ایتالیا به اقتصاد این کشور تزریق شود.  

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP

«اندرانگتا» (Ndrangheta) یکی از شاخه های مافیا در منطقه کالابریا در جنوب ایتالیا است که همزمان با اجرای قرنطینه سراسری در این کشور به تحرکات خود برای قاچاق مواد مخدر افزوده است. تخمین زده می شود که این گروه مافیایی کنترل ۸۰ درصد بازار توزیع کوکائین در اروپا را در دست دارد.

رهبران گروه «اندرانگتا» همزمان با شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» و اجرای قرنطینه سراسری از کاهش کنترل پلیس بر بندرها و فرودگاه ها استفاده می کنند تا ثروت بیشتری کسب کنند. 

از سوی دیگر برخی دیگر از گروه های مافیایی ایتالیا که اکنون به دلیل قرنطینه سراسری و تعطیلی کسب و کارها امکان اخاذی ندارند به سرمایه گذاری در فعالیت هایی روی آورده اند که این روزها اهمیت زیادی پیدا کرده است. از جمله فعالیت هایی که توجه گروه های مافیا در ایتالیا را به خود جلب کرده است می توان به توزیع مواد غذایی، کشاورزی، توزیع دارو و تجهیزات پزشکی و حمل و نقل جاده ای اشاره کرد. 

به گفته کارشناسان گروه های مافیا از نیاز مبرم صاحبان کسب و کارها به وجه نقد در دوران شیوع ویروس جدید کرونا نیز استفاده می کنند تا نفوذ خود را افزایش دهند. 

بسیاری از مسئولان مبارزه با جرم و جنایت های سازمان یافته در ایتالیا اکنون نگران هستند که گروه های مافیا پس از شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» و پایان قرنطینه سراسری در این کشور کنترل شرکت هایی را که پیش از این در آنها نفوذ چندانی نداشتند به دست گرفته باشند.

شرکت های فعال در زمینه نظافت منازل و اماکن، کمپانی های توزیع مواد غذایی، پمپ بنزین ها، شرکت های فعال در امر کفن و دفن و برگزاری مراسم عزاداری از جمله کسب و کارهایی به شمار می روند که گروه های مافیایی ایتالیا این روزها در حال گسترش نفوذ خود در آنها هستند.

AP

بسیاری از شرکت ها در ایتالیا در دوران شیوع ویروس جدید کرونا و به دلیل بحران اقتصادی به دنبال دریافت وام هستند. گروه های مافیایی نه تنها به این شرکت ها وام می دهند بلکه در مقایسه با بانک ها ضمانت کمتری نیز برای اعطای وام طلب می کنند. به گفته کارشناسان امور جرم و جنایت های سازمان یافته، رستوران ها و هتل ها که به دلیل شیوع بیماری «کووید ۱۹» زیان زیادی دیده اند بیش از دیگر بخش های اقتصاد در برابر نفوذ گروه های مافیایی از طریق اعطای وام آسیب پذیر هستند.

فعالیت گروه های مافیایی ایتالیا به عنوان وام دهنده در جریان بحران های اقتصادی پیشین نیز سابقه داشته است. فعالان مبارزه با جرم و جنایت های سازمان یافته در ایتالیا بر این باور هستند که مافیای این کشور در جریان بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ میلادی در عمل به «بزرگترین بانک» ایتالیا تبدیل شده بود و به بسیاری از شرکت ها وام می داد. 

گروه های مافیایی ایتالیا همچنین با توزیع مواد غذایی و دارو در مناطق فقیرنشین در عمل جایگزین دولت می شوند. امری که باعث می شود میزان وفاداری به آنها و محبوبیت شان افزایش پیدا کند. 

از سوی دیگر افزایش نرخ بیکاری در ایتالیا به ویژه در میان جوانان نیز می تواند در ماه های آینده تبدیل به یک فرصت برای مافیا شود. گروه های فعال در جرم و جنایت های سازمان یافته احتمالا تلاش خواهند کرد تا بیکاران جدید را به کار در بازار سیاه و فعالیت های مجرمانه بکشانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرطان به اختفای ۳۰ ساله پدرخوانده پایان داد؛ دستگیری سرکرده مافیا در «روز بزرگ ایتالیا»

دوچرخه‌سوار حرفه‌ای برای «روی فرم ماندن» پیک رستوران شد

پرسه‌زنی شبانه سلطان جنگل در حومه رم؛ فرار شیر از سیرک وحشت‌آفرین شد