Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کانادا برغم مخالفت‌ها فروش تسلیحات به عربستان سعودی را از سر می‌گیرد

 کانادا برغم مخالفت‌ها فروش تسلیحات به عربستان سعودی را از سر می‌گیرد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته وزیر امور خارجه کانادا در یکی از بندهای اصلاحی قرارداد آمده است که اگر عربستان تضمین‌های خواسته شده برای استفاده از ادوات را نقض کند کانادا اجازه دارد صدور مجوزهای بهره برداری را بدون آنکه جریمه یا خسارتی را متحمل بشود به تاخیر بیاندازد و یا حتی لغو کند.

آگهی

کانادا می‌گوید که قصد دارد قرارداد تسلیحاتی ۱۴ میلیارد دلاری فروش تسلیحات به عربستان سعودی را که پیش از این به حال تعلیق درآمده بود با تغییراتی در مفاد آن به اجرا در آورد.

دولت کانادا روز پنجشنبه اعلام کرد که در این خصوص باب گفتگوهایی را با مقامات سعودی باز کرده و در صدد است تا با حصول توافق بر سر تغییرات در نظرگرفته شده در مفاد قرارداد آنرا اجرایی کند.

مخالفان دولت در کانادا به شدت خواهان فسخ این قرارداد ۱۴ میلیارد دلاری هستند که در صورت اجرایی شدن زمینه فروش خودورهای سبک زرهی ساخت شرکت جنرال داینامیکس را به ریاض فراهم می‌کند.

فروش این خودروهای نظامی پیشرفته به عربستان از پایان سال ۲۰۱۸ تاکنون به دلیل اتهام‌های وارده به مقام‌های سعودی از سوی اوتاوا در خصوص قتل جمال خاشقجی،‌ روزنامه نگار منتقد حکومت ریاض و نیز دست داشتن عربستان سعودی در جنگ یمن به حال تعلیق درآمده بود.

دولت کانادا در حالی موضع خود را برای به اجرا گذاشتن این قرارداد تغییر می‌دهد که جاستین ترودو،‌ نخست وزیر این کشور ماه دسامبر گذشته گفته بود در پی یافتن راهی جهت اجرایی کردن این قرارداد مناقشه برانگیز است.

فرانسوا-فیلیپ شامپین،‌ وزیر امور خارجه کانادا روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد که «پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای» بر سر بهینه سازی قراردادی که سال ۲۱۰۴ به امضا رسید بدست آمده و با فروش خودروهای زرهی که توسط شرکت آمریکایی جنرال داینامیکس در کانادا ساخته می‌شود هزاران فرصت شغلی حفظ خواهد شد.

وزیر امور خارجه کانادا همچنین تاکید کرده است لغو این قرارداد می‌توانست خساراتی چند میلیارد دلاری برای دولت کانادا به همراه داشته باشد.

به گفته وزیر امور خارجه کانادا در یکی از بندهای اصلاحی این قرارداد آمده است که اگر عربستان تضمین‌های خواسته شده برای استفاده از ادوات را نقض کند کانادا اجازه دارد صدور مجوزهای بهره برداری را بدون آنکه جریمه یا خسارتی را متحمل بشود به تاخیر بیاندازد و یا حتی لغو کند.

فرانسوا-فیلیپ شامپین در ادامه یادآور شده که دولت کانادا از هم اکنون درخواست‌های صدور مجوز برای استفاده از این تجهیزات را مورد به مورد در دست بررسی قرار داده تا مطمئن شود که بر اساس تضمین‌‌ها از آنها استفاده خواهد شد.

این قرارداد در حالی قرار است اجرایی شود که انتقاد‌های آشکار کانادا از عربستان سعودی در خصوص وضعیت حقوق بشر در این کشور که سال ۲۰۱۸ علنی شد تشدید اختلافات دیپلماتیک میان اوتاوا و ریاض را به همراه داشت.

گروه های مدافع حقوق بشر و مخالفان سیاسی دولت فعلی کانادا با استناد به دست داشتن مقامات ریاض در قتل جمال خاشقجی و درگیری عربستان سعودی در جنگ یمن و نیز انتقاد‌های مطرح در خصوص وضعیت حقوق بشر در این کشور خواهان فسخ این قرارداد هستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فروش تسلیحات به عربستان؛ پای دولت بریتانیا بار دیگر به دادگاه باز شد

هشدار دیده‌بان حقوق بشر: فرانسه باید صادرات سلاح به عربستان را متوقف کند

رسانه‌های آمریکا: واشنگتن سامانه‌های ضد موشکی پاتریوت‌ را از عربستان خارج می‌کند