Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رسانه‌های آمریکا: واشنگتن سامانه‌های ضد موشکی پاتریوت‌ را از عربستان خارج می‌کند

پاتریوت آمریکا در پایگاه شاهزاده سلطان عربستان
پاتریوت آمریکا در پایگاه شاهزاده سلطان عربستان Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام آمریکایی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که ایالات متحده آمریکا دو سامانه ضد موشکی پاتریوت و برخی از هواپیماهای جنگی را از عربستان سعودی خارج می‌کند. روزنامه وال استریت ژورنال نیز از منابع خود این موضوع را تایید کرد اما تعداد پاتریوت‌هایی را که از عربستان خارج می‌شوند، چهار سامانه ذکر کرده است.

آگهی

یک مقام آمریکایی روز پنجشنبه ۷ مه (۱۸ اردیبهشت) به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که ایالات متحده آمریکا دو سامانه ضد موشکی پاتریوت و برخی از هواپیماهای جنگی را از عربستان سعودی خارج می‌کند. روزنامه وال استریت ژورنال نیز از منابع خود این موضوع را تایید کرد اما تعداد پاتریوت‌هایی را که از عربستان خارج می‌شوند، چهار سامانه ذکر کرده است.

آسوشیتدپرس به نقل از این مقام آمریکایی که نامش ذکر نشده، آورده است: «دو سامانه پاتریوت که از تاسیسات نفتی عربستان محافظت می‌کردند از این کشور خارج می‌شود. اما دو پاتریوت دیگر در پایگاه هوایی شاهزاده سلطان در صحرای سعودی به همراه سایر سیستم‌های دفاع هوایی و جت‌های جنگی باقی می‌مانند.»

طبق این گزارش، آمریکا در حالی حضور خود در عربستان را کاهش می‌دهد که چند ماه پیش برای مقابله با «تهدیدات ایران» نیروهای خود را در این پادشاهی افزایش داده بود.

به گفته این مقام آمریکایی، حدود ۳۰۰ نیروی نظامی این کشور نیز عربستان را ترک خواهند کرد.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا دو سامانه ضد موشکی پاتریوت را برای محافظت از نیروهای آمریکایی و متحدانش پس از حمله موشکی اوایل سال جاری میلادی ایران به عراق فرستاده است.

دو سامانه پاتریوت دیگر نیز در خاورمیانه قرار دارند که در یک برنامه تعمیر و نگهداری و همچنین به روز رسانی، به زودی راهی آمریکا خواهند شد.

هنوز روشن نیست که کاهش فعالیت‌های نظامی آمریکا در عربستان به چه دلیل است؛ با این حال آسوشیتدپرس این احتمال را مطرح می‌کند که می‌تواند به‌خاطر اختلاف‌های اخیر این دو کشور بر سر عرضه نفت در بازار باشد.

ما در خاورمیانه و جاهای دیگر اقدام‌های زیادی انجام می‌دهیم. ما در سراسر جهان کارهای زیادی می‌کنیم. از نظر نظامی ما به همه دنیا سود می‌رسانیم
دونالد ترامپ
رئیس جمهوری آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد این اقدام روز پنجشنبه گفت: «ما در خاورمیانه و جاهای دیگرکارهای زیادی انجام می‌دهیم. ما در سراسر جهان کارهای زیادی می‌کنیم. از نظر نظامی ما به همه دنیا سود می‌رسانیم.»

وی بدون اشاره به جزئیات افزود: «این موضوع هیچ ارتباطی با عربستان سعودی ندارد. اگر بخواهم صادقانه بگویم این به سایر کشورها ربط دارد.»

زمانیکه عربستان تولید نفت خود را افزایش داد، قیمت نفت کاهش یافت که این موضوع باعث شد تا جمهوری‌خواهان آمریکا پادشاهی عربستان را متهم به تشدید بی‌ثباتی در بازار نفت کنند؛ بازاری که پیش از آن به دلیل شیوع کرونا آسیب دیده بود.

برخی از سناتورهای جمهوری‌خواه اواخر ماه مارس هشدار دادند که اگر عربستان سعودی این مسیر را تغییر ندهد، باعث می‌شود تا حمایت‌های دفاعی آمریکا را از دست بدهد.

علاوه بر آسوشیتدپرس، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال نیز این خبر را به نقل از منابع خود اعلام کرد. این نشریه با این حال به نقل از منابع آمریکایی نوشت که هر چهار سامانه پاتریوت این کشور از عربستان خارج می‌شود. 

این نشریه دلیل این موضوع را ارزیابی برخی از مقام‌های آمریکایی مبنی بر اینکه دیگر تهران تهدید فوری برای منافع استراتژیک آمریکا به شمار نمی‌آید، توصیف کرد.

منابع بیشتر • آسوشیتدپرس، وال استریت ژورنال

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دونالد ترامپ از ساخت موشک «بسیار پیشرفته» آمریکا خبر داد

کانادا برغم مخالفت‌ها فروش تسلیحات به عربستان سعودی را از سر می‌گیرد

«نظم نوین عادلانه و چندقطبی در جهان» در پیدا و پنهان توافقنامه مشارکت راهبردی روسیه و کره شمالی