زندگی شبانه روزی با افراد مقیم در خانه‌های سالمندان؛ چالش کرونایی فرانسه

زندگی شبانه روزی با افراد مقیم در خانه‌های سالمندان؛ چالش کرونایی فرانسه
Copyright ویکی پدیا
نگارش از یورنیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

براساس آخرین داده‌های آماری مقام‌های بهداشت دولت فرانسه،‌ دست‌کم ۸۸۴ نفر از زمان آغاز شیوع کرونا جان خود را بر اثر ابتلای به بیماری کووید-۱۹ از دست داده اند.

آگهی

همزمان با بالا رفتن آمار مبتلایان به کرونا و مرگ ومیر بیماران کووید-۱۹ در خانه‌های سالمندان در فرانسه، بسیاری از کارکنان این مراکز ترجیح داده‌اند که داوطلبانه و به صورت شبانه‌روزی خود را در همان محل کار خود قرنطینه کنند.

این انتخاب ظاهرا روش خوبی برای در امان نگاه داشتن افراد از سرایت ویروس کروناست، اما جامعه فرانسه در مورد درست یا نادرست بودن آن هم‌نظر نیست.

براساس آخرین داده‌های آماری مقام‌های بهداشت دولت فرانسه،‌ دست‌کم ۸۸۴ نفر از زمان آغاز شیوع کرونا در خانه‌های سالمندان جان خود را بر اثر ابتلای به بیماری کووید-۱۹ از دست داده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یکی از خانه‌های سالمندان در فرانسه در نزدیکی لیون که «ویلانووا دوکورباس» نام دارد، نمونه‌ای از این مراکز است. از روز ۱۸ مارس، یک روز پس از آغاز قرنطینه عمومی در فرانسه تا کنون نه کسی به این سرای سالمندان وارد و نه کسی از آن خارج شده است. هر ۲۹ نفر پرسنل این مرکز با ۱۰۸ فرد سالمند مقیم به طور شبانه‌روزی با یکدیگر زندگی می‌کنند و تا کنون هیچ یک از آنها کرونا نگرفته است.

والری مارتن، مدیر این مرکز به نام به خبرگزاری فرانسه گفته است: «با دیدن آنچه در چین و ایتالیا پیش آمد، برای من این مسئله (ماندن در مرکز) طبیعی به نظر می‌رسد. قرنطینه کردن پرسنل در حالی که تست نشده‌اند ممکن است چالش به نظر برسد، اما این افراد همگی تا پیش از این مقررات و موازین بهداشتی را به دقت رعایت کرده‌اند. در واقع شاید بتوان گفت که این یک ریسک حساب شده است.»

کارکنان این مرکز دیگر به برنامه کاری خود توجهی ندارند، چون همیشه همان جا هستند. والری مارتن با ذکر این موضوع می‌گوید که به این ترتیب پرسنل در هر دقیقه در خدمت سالمندان مقیم بوده‌اند. ایزابل فویه، یکی از پرسنل این سرای سالمندان به خبرگزاری فرانسه می‌گوید که در این شرایط هم در حال انجام وظیفه بوده و از این موضوع «بسیار خوشحال» است.

برخی دیگر از افراد شاغل در ویلانووا دوکورباس می‌گویند ساکنان سالخورده در این مرکز ناراحتی دور بودن از فرزندان خود را فراموش کرده و آنها را مانند افراد خانواده خود دوست دارند. با این حال رئیس این مرکز می‌گوید که این برنامه دائمی آنها نیست، اما در حال حاضر راه درستی به نر می‌رسد.

این وضعیت در برخی دیگر از خانه‌های سالمندان در فرانسه نیز وجود دارد. برای مثال خانه سالمندان مانل در غرب فرانسه که ۵۹ فرد مسن در آن اقامت دارند، نیمی از پرسنل به صورت شبانه‌روزی در این مرکز زندگی می‌کنند و هنوز هیچ کسی در آن به کرونا دچار نشده است.

با این حال برخی افراد و کارشناسان با این رویه موافق نیستند. دکتر ژان میشل کالو، پزشک سرای سالمندان لویی پاستور در شهرستان لامپدس می‌گوید اگر موازین بهداشتی به دقت رعایت شود، نیازی به ماندن پرسنل در مرکز نیست.

به هر روی، به دلیل آن که افراد سالمند بیش از سایر افراد در خطر ابتلا به کرونا قرار دارند، آمار ابتلا و مرگ و میر در این مراکز در مجموع همچنان بالاست و برای نمونه تنها در یک ماه گذشته ۲۵ نفر از افراد مقیم در سرای سالمندان در شهر «تیز» در شرق فرانسه جان خود را از دست داده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو بین‌الملل: در بلژیک خانه‌های سالمندان در اوج کرونا به حال خود رها شده‌اند

ده‌ها بیمار کرونایی از پاریس به برتاین فرانسه منتقل شدند

فرانسه: در صورت ادامه بحران کرونا به حد کافی ذخیره دارویی داریم