Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

عفو بین‌الملل: در بلژیک خانه‌های سالمندان در اوج کرونا به حال خود رها شده‌اند

خانه سالمندان در بلژیک
خانه سالمندان در بلژیک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئول یکی از خانه‌های سالمندان به این سازمان گفته است: «برای ما امکان این که هر روز به تمام ساکنان غذا بدهیم، وجود ندارد.»

آگهی

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که ۶۰ درصد از کل آمار مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ در بلژیک مربوط به خانه‌های سالمندان است زیرا این مراکز در اوج بحران کرونا به حال خود رها شده‌اند.

تا کنون بیش از ۱۴ هزار و ۴۰۰ نفر در کشور ۱۱ و نیم میلیون نفری بلژیک جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند و آن گونه که عفو بین‌‌الملل اعلام کرده، کارکنان این مراکز از امکانات کافی برای پرستاری از ساکنان سالخورده برخوردار نیستند.

در تابستان گذشته سازمان پزشکان بدون مرز نیز نظیر چنین هشداری را داده بود. این در حالی است که به گفته مقامات رسمی بلژیک از آن زمان تا کنون شمار مبتلایان به کرونا در این کشور ۴۳ درصد افزایش داشته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

عفو بین‌الملل در گزارشی ۶۲ صفحه‌ای که روز دوشنبه ۱۶ نوامبر (۲۶ آبان) منتشر کرد، مشاهدات حدود ۵۰ نفر از کسانی را که از وضعیت خانه‌های سالمندان بلژیک اطلاع داشته‌اند مستند کرده است. این افراد به ویژه شامل مسئولان و ساکنان خانه‌های سالمندان یا بستگان آنها هستند، به شاخه عفو بین‌الملل در بخش فرانسوی‌زبان بلژیک گفته‌اند که کارکنان این مراکز توان ادامه کار را از دست داده‌اند.

بنا به گزارش عفو بین‌الملل در دوره نخست قرنطینه کرونا در بهار امسال نیز «اکثریت قریب به اتفاق» موارد مرگ و میر کرونا در بلژیک در خانه‌های سالمندان روی داده بود زیرا ساکنان مبتلا، به موقع به بیمارستان منتقل نشده و مورد «تبعیض» واقع شدند.

این سازمان مردم‌نهاد در گزارش خود آورده است که دولت بلژیک به حد کافی به خانه‌های سالمندان توجه ندارد و ممنوعیت ملاقات در دوران قرنطینه، سبب شده است تا سالمندان از «کمک‌های غیر رسمی» و گاه به گاه بستگان خود نیز محروم شوند. این وضعیت سبب شده تا در این مراکز از نظر امکانات بهداشتی و غذایی وضعیت نامناسبی به وجود بیاید، به طوری که در ساکنان در بعضی از اتاق‌ها، از کمبود غذا یا آب آشامیدنی رنج می‌برند.

در گزارش عفو بین‌الملل از قول همسر یکی از سالمندان گفته شده که او چون به تنهایی قادر به غذا خوردن نیست، در هفته‌های اخیر به شدت لاغر شده و مسئول خانه سالمندان به او گفته است: «برای ما امکان این که هر روز به تمام ساکنان غذا بدهیم، وجود ندارد.»

مشکل دیگر آن است که پرستاران و مددکاران بدون داشتن تخصص کافی و در نبود امکانات، اغلب مجبور می‌شوند خودشان تصمیمات پزشکی بگیرند و به تشخیص خود به سالمندان بیمار دارو بدهند. «خیرت اوترشات»، رئیس یک شرکت زنجیره‌ای خانه‌های سالمندان به عفو بین‌الملل گفته است: «پزشکان به اینجا نمی‌آیند و ما مجبوریم خودمان تشخیص بدهیم چه کسی به بیمارستان منتقل بشود و چه کسی نشود.»

بر اساس دستورالعمل جدید دولت بلژیک، امکان انتقال به بیمارستان برای هر فرد ساکن خانه سالمندان باید فراهم شود. با این حال عفو بین‌الملل در گزارش خود از این که چنین تصمیمی با گذشت چندین ماه، تازه اعلام شده، اظهار «تأسف» کرده است.

از سوی دیگر، شاهدان به عفو بین‌الملل گفته‌اند که قرنطینه باعث شده تحرک فیزیکی سالمندان و فعل و انفعالات شیمیایی بدن آنها پایین آمده و روند فراموشی آنها تسریع شود. این نهاد حقوق بشری می‌گوید آن دسته از سالمندان ساکن این مراکز که دچار آلزایمر و فراموشی دوران کهنسالی هستند، به سرعت و به مقدار زیادی قدرت شناسایی بستگان و افراد دیگر را نیز از دست داده‌اند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود خواستار آن شده است که نهادهای مختلف ذیربط در بلژیک ترتیبی بدهند تا هم افراد مسن ساکن در خانه‌های سالمندان و هم کارکنان این مراکز «مرتبا» تست کووید۱۹ بدهند. عفو بین‌الملل توقف آزمایش کرونا در ماه اکتبر در بلژیک را «نقض قانون الزام دولت‌ها به حمایت از حق حیات و حق سلامت» خوانده است.

در حال حاضر بلژیک از نظر آمار سرانه ابتلا به کرونا در میان کشورهای اروپایی دارای بدترین وضعیت است و به طور متوسط از هر یک میلیون نفر جمعیت این کشور، ۴۳ هزار و ۳۴۸ نفر کرونا دارند.

عفو بین الملل یک ماه و نیم پیش نیز در مورد وضعیت اسفبار خانه‌های سالمندان در بریتانیا هشدار داده و نوشته بود که افراد مسن در این مراکز در برابر خطر کرونا «به حال خود رها شده‌اند».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیش از یک پنجم جمعیت اتحادیه اروپا ۶۵ ساله یا بیشترند

کرونا در اروپا؛ آغاز قرنطینه سراسری دوم در بلژیک و درگیری در بارسلون

زندگی شبانه روزی با افراد مقیم در خانه‌های سالمندان؛ چالش کرونایی فرانسه