بیش از یک پنجم جمعیت اتحادیه اروپا ۶۵ ساله یا بیشترند

عکس آرشیوی از سالمندان ساکن در ایتالیا
عکس آرشیوی از سالمندان ساکن در ایتالیا   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

این ارزیابی آماری نگاه ویژه‌ای به جمعیت سالمندان در مناطق اتحادیه اروپا کرده و میزان افراد مسن در معرض خطر بیشتر ابتلا به بیماری کووید۱۹ را مورد بررسی قرار داده است.

ارزیابی‌های آماری نشان می‌دهد که بیش از یک پنجم از جمعیت ساکن در کشورهای اتحادیه اروپا را افراد ۶۵ سال یا بالاتر تشکیل می‌دهند.

در گزارشی که وبسایت «یوروستات» منتشر کرده با استناد به همین ارزیابی‌ها آمده است که حدود ۲۰.۶ درصد از جمعیت اتحادیه اروپا را در سال گذشته میلادی افرادی ۶۵ ساله یا بیشتر تشکیل می‌دادند.

این رقم به موجب گزارش یاد شده دست کم ۳ درصد بیشتر از سهم افراد بالای ۶۵ سال از جمعیت اتحادیه اروپا در یک دهه گذشته عنوان شده است.

این ارزیابی آماری نگاه ویژه‌ای به جمعیت سالمندان در مناطق اتحادیه اروپا کرده و میزان افراد مسن در معرض خطر بیشتر ابتلا به بیماری کووید۱۹ را مورد بررسی قرار داده است.

بر اساس این تحقیق ایتالیا در سال گذشته میلادی با ۲۳.۲ درصد بیشترین سهم سالمندان را از کل جمعیت ساکن در این کشور به خود اختصاص داده و پس از آن کشورهای یونان و فنلاند، هر یک با ۲۲.۳ درصد، پرتغال با ۲۲.۱ درصد، آلمان با ۲۱.۸ درصد و بلغارستان با ۲۱.۶ درصد از این حیث در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

به موجب نتایج این ارزیابی، ایرلند و لوکزامبورگ به ترتیب با ثبت ۱۴.۴ و ۱۴.۵ درصد کمترین سهم را از نسبت سالمندان به کل جمعیت به خود اختصاص داده‌اند.

https://ec.europa.eu/
نمودار نسبت افراد سالمند به کل جمعیت در کشورهای عضو اتحادیه اروپاhttps://ec.europa.eu/

این تحقیق میزان نسبت سالمندان به کل جمعیت را از حیث منطقه‌ای نیز مورد بررسی قرار داده و با تهیه فهرستی کمنیتس، شهری در ایالت زاکسن آلمان را منطقه‌ای با بیشترین جمعیت سالمند در اتحادیه اروپا معرفی کرده است.

بر این اساس منطقه کمنیتس با ۲۹.۳ درصد سالمند از کل جمعیت ساکن در آن در راس فهرست قرار گرفته و پس از آن لیگری در ایتالیا با ۲۸.۷ درصد، استان اپیروس در یونان با ۲۷.۳ درصد، لیموزن در فرانسه با ۲۷.۱ درصد و ایالت زاکسن-آنهالت با ۲۷ درصد در مکان‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

در این فهرست دو جزیره مایوت و گویان از جمله مناطق فرامرزی تحت حاکمیت فرانسه به ترتیب با ۲.۷ و ۶.۱ درصد و سپس منطقه خودگران ملیلیه در اسپانیا با ۱۱.۱ درصد کمترین نسبت سالمندان به کل جمعیت را به خود اختصاص داده‌اند.

این ارزیابی آماری بر اساس آندسته از جمعیت ساکن در هر کشور یا منطقه صورت گرفته که از ابتدای ژانویه تا پایان سال ۲۰۲۰ در محل سکونت داشته‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

کووید-۱۹