کرونا در اروپا؛ آغاز قرنطینه سراسری دوم در بلژیک و درگیری در بارسلون

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
اعتراض به مقررات قرنطینه کرونایی در بارسلون به خشونت و درگیری با پلیس انجامید
اعتراض به مقررات قرنطینه کرونایی در بارسلون به خشونت و درگیری با پلیس انجامید   -  Copyright  AP Photo

همزمان با آغاز موج دوم کووید۱۹ و افزایش شدید آمار مبتلایان به این بیماری در اروپا، بلژیک نیز به عنوان آخرین کشور به قافله کشورهای اروپایی پیوست که برای دومین بار قرنطینه سراسری وضع کردند.

الکساندر دکرو، نخست وزیر بلژیک اعلام کرد بر پایه مقررات تازه قرنطینه که از روز دوشنبه دوم نوامبر (۱۲ آبان) در این کشور اجرا می‌شود، بخش‌های تجاری غیر ضروری در کشور تعطیل شده و کارکنان بخش‌های دولتی و خصوصی حتی الامکان مشمول دورکاری خواهند بود. قرار است تعطیلات جاری مدارس در این کشور نیز سه روز تمدید شده و تا ۱۵ نوامبر (۲۵ آبان) ادامه خواهد یافت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در مدت قرنطینه جدید که قرار است دست کم تا یک ماه و نیم ادامه پیدا کند، شهروندان حق پذیرفتن بیش از یک نفر از افراد خارج از خانواده را در خانه خود ندارند و حق دارند در گروه‌های حد اکثر چهار نفری از خانه خارج شوند.

تنها در هفته گذشته حدود ۱۰۰ هزار مورد جدید ابتلای قطعی به کرونا در کشور ۱۱ و نیم میلیونی بلژیک مشاهده شد، آماری که در از زمان شیوع کرونا در این کشور تا کنون رکورد به حساب می‌آید.

آسوشیتدپرس
آنتورپ، بلژیکآسوشیتدپرس

آمار کرونا در فرانسه، همسایه جنوبی بلژیک نیز همچنان نگران‌کننده است. در شبانه روز منتهی به جمعه که نخستین روز از دور جدید قرنطینه سراسری در فرانسه بود، شمار کلی مبتلایان کرونا در کشور ۴۹ هزار و ۲۱۵ نفر اعلام شد.

اعتراض به قرنطینه در بارسلون به خشونت کشیده شد

شامگاه جمعه صدها نفر در مرکز شهر بارسلون اسپانیا علیه مقررات جدید قرنطینه اعتراض کرده و با پلیس درگیر شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، درگیری‌ها زمانی آغاز شد که صدها نفر با تجمع در مرکز شهر، به محدودیت‌هایی که شامل منع رفت و آمد شبانه و ممنوعیت خروج از شهر برای تعطیلات آخر هفته است، اعتراض کردند.

سخنگوی پلیس شمار تظاهرکنندگان را ۷۰۰ نفر ذکر کرده و گفته است که برخی از آنها به سوی پلیس «اشیا خطرناک» پرتاب کرده‌اند. به گفته این مقام پلیس، دو نفر در این درگیری بازداشت شدند. خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرنگار خود نوشت که مأموران پلیس نیز با استفاده از باتون تلاش کردند تا راهپیمایان را متفرق سازند. برخی معترضان نیز سطل‌های بزرگ زباله شهری را آتش زدند.

در اسپانیا به رغم محدودیت‌های شدی اعمال شده از ماه ژوئیه، آمار کلی مبتلایان کرونا از ابتدای شیوع این ویروس تا کنون از یک میلیون و صد هزار نفر بیشتر شده و شمار جان باختگان آن از ۳۵ هزار نفر فراتر رفته است.

آسوشیتدپرس
بارسلونآسوشیتدپرس

هم اینک تقریباً در تمام مناطق اسپانیا مقررات جدید قرنطینه به امید مهار کرونا وضع شده است، اما در کاتالونیا بارها و رستوران‌ها از اواسط ماه اکتبر بسته شده و مقامات، محدودیت‌های اضافی اعمال کرده‌اند. روز جمعه پلیس با استقرار در جاده‌های اصلی خروجی بارسلون، مانع بیرن رفتن شهروندان از این شهر شدند.