قرنطینه کرونایی در فرانسه و آلمان؛ زمستانی سخت با موج دوم در پیش است

قرنطینه کرونا در فرانسه
قرنطینه کرونا در فرانسه Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در دوران جدید قرنطینه کرونایی در فرانسه و آلمان، کافه‌ها و رستوران‌ها به جز برای غذای بیرون‌بر بسته می‌شوند، اما مدارس و مهد کودک‌ها باز خواهند ماند. ارتباطات اجتماعی محدود شده و گردشگری نیز متوقف می‌شود. اما جریمه رعایت نکردن قرنطینه در فرانسه چقدر است؟

آگهی

همزمان با بازگشت نگران کننده موج دوم کرونا در اروپا، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از طرح بازگشت مقررات قرنطینه کرونایی در کشورش دفاع کرد و هشدار داد که امسال «زمستان سختی» در پیش است.

روز پنجشنبه ۲۹ اکتبر (۸ آبان) که مرکل مقررات جدید کرونایی را در پارلمان آلمان تشریح می‌کرد، نمایندگان حزب راستگرای افراطی «آلترناتیو برای آلمان (آ اف ‌د) به شدت از او انتقاد کردند و مدیریت او در بحران جاری را «دیکتاتوری کرونایی» خواندند. اما مرکل در واکنش به مخالفان قرنطینه گفت که آنها خطر را دست کم می‌گیرند. او با تأکید بر این که افزایش موارد ابتلا و مرگ بر اثر کووید۱۹ منجر به وضع محدودیت‌های شدیدتری در سراسر اروپا شده، اعلام کرد که با این حال قرنطینه سراسری در کشورش به اندازه قرنطینه اعلام شده در فرانسه سختگیرانه نیست.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت فرانسه بار دیگر با اعلام دستورالعمل قرنطینه سراسری کرونا، از روز جمعه خروج شهروندان از خانه به جز مواردی معدود از جمله انجام برخی کارهای اساسی یا مراجعات پزشکی را ممنوع اعلام کرد. امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز مانند صدر اعظم آلمان شامگاه چهارشنبه در زمان اعلام قرنطینه همگانی گفت کشورش درمعرض خطر موج دوم کرونا قرار گرفته که به گفته او «سخت‌تر از موج اول خواهد بود».

مرگ و میر روزانه کرونا در فرانسه به بالاترین سطح خود از ماه آوریل تا کنون رسیده است. روز پنجشنبه، مقامات فرانسوی شمار روزانه مبتلایان به کووید۱۹ در این کشور را ۴۷ هزار و ۶۳۷ نفر اعلام کردند در حالی که این آمار در روز پیش از آن ۳۶ هزار و ۴۳۷ نفر بود. در شبانه روز منتهی به پنجشنبه همچنین ۲۳۵ نفر در فرانسه بر اثر کووید۱۹ جان باختند، آماری که ۹ مورد کمتر از چهارشنبه را نشان می‌دهد.

مقامات بهداشتی آلمان نیز روز پنجشنبه گفتند که ۸۹ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند و در همین مدت ۱۶ هزار و ۷۷۴ مورد مثبت کووید۱۹ نیز در این کشور گزارش شده است. خانم مرکل گفت مقررات جدید که از روز دوشنبه در آلمان به اجرا در می‌آید، به اندازه فرانسه گسترده نیست اما تعطیلی رستوران‌ها، بارها، سالن‌های ورزشی و تئاترها را شامل می‌شود.

خانم مرکل روز پنجشنبه در سخنرانی خود در پارلمان گفت: «زمستان سختی در پیش خواهد بود، چهار ماه طولانی و دشوار، اما بعد از آن به پایان می‌رسد.»

وی گفت: «این همه‌گیرى موضوع آزادی را به چالش کشیده است. آزادی به معنی "هر کس برای خودش" نیست، بلکه مسئولیت است، مسئولیت در برابر خود، خانواده و محیط کار. این به ما نشان می‌دهد که ما بخشی از یک کل هستیم.»

در دوران جدید قرنطینه کرونایی در فرانسه و آلمان، کافه‌ها و رستوران‌ها به جز برای غذای بیرون‌بر بسته می‌شوند، اما مدارس و مهد کودک‌ها باز خواهند ماند. ارتباطات اجتماعی محدود شده و گردشگری نیز متوقف می‌شود. هم دولت فرانسه و هم دولت آلمان قول داده‌اند که این بار به شرکت‌های کوچک‌ترو مشاغل آزاد بیشتر از گذشته کمک مالی بدهند.

آسوشیتدپرس
فرانکفورتآسوشیتدپرس

در فرانسه، یک روز پس از سخنرانی ماکرون در تلویزیون درباره محدودیت‌های تازه، ژان کاستکس، نخست وزیر روز پنجشنبه برای تشریح جزئیات طرح قرنطینه در مجلس ملی این کشور حضور یافت و به نمایندگان گفت که همه دانش آموزان شش ساله و بالاتر باید ضمن حضور در کلاس درس، «برای محافظت از همه کودکان، معلمان و والدین» ماسک بزنند. تاکنون در فرانسه ماسک فقط برای دانش آموزان ۱۱ سال به بالا اجباری بوده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کاستکس همچنین گفت كه از شركت‌ها اکیدا خواسته می‌شود كه كارمندانشان «پنج روز هفته» را دورکاری کنند. بر پایه جزئیاتی که کاستکس بیان کرد، افراد تنها در مواردی معدود از جمله برای خرید غذا، رفتن به محل کار، مراجعه به پزشک یا بیمارستان یا در صورت دریافت احضاریه قضایی یا اداری حق دارند از منزل خارج شوند. شهروندان همچنین مجازند که برای ورزش یا بیرون بردن حیوانات خانگی به مدت حداکثر یک ساعت و تا شعاع یک کیلومتری از خانه خود بیرون بروند.

در دوران قرنطینه جدید در فرانسه سالن‌های ورزشی باید تعطیل شوند اما برخلاف قرنطینه قبلی، پارک‌ها همچنان باز خواهند بود. متخطیان از این مقررات برای بار نخست ۱۳۵ یورو جریمه خواهند شد که در صورت تکرار ظرف ۱۵ روز این جریمه به ۲۰۰ یورو افزایش پیدا خواهد یافت. فرد قانون گریزی که ظرف یکماه سه بار از این مقررات تخطی کند به پرداخت ۳۷۵۰ یورو مکلف خواهد شدو بعلاوه مقام قضایی می تواند ۶ ماه زندان نیز برای او درنظر بگیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اروپا بدنبال محدودیت‌های سختگیرانه علیه کرونا؛ احتمال قرنطینه سراسری در فرانسه و آلمان

ایرلند، نخستین کشور اروپایی که برای بار دوم قرنطینه می‌کند

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان