مدیر کل سازمان جهانی بهداشت: قرنطینه راهکاری مناسب در درازمدت نیست

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تعطیلی مراکز خرید در بسیاری از کشورهای جهان همزمان با شیوع ویروس کرونا
تعطیلی مراکز خرید در بسیاری از کشورهای جهان همزمان با شیوع ویروس کرونا   -   کپی رایت  آسوشیتدپرس

اقتصاد کشورهای جهان در حالی ضربه سنگینی از همه‌گیری ویروس کرونا دیده‌اند که مدیر کل سازمان جهانی بهداشت اعمال قرنطینه را راهکاری مناسب در درازمدت توصیف نمی‌کند.

ویروس کرونا تا کنون بیش از ۲۲ میلیون نفر را مبتلا کرده و جان نزدیک به ۸۰۰ هزار نفر را گرفته است. تلاش برای مهار شیوع ویروس بسیاری از دولت‌ها را به سوی اعمال قرنطینه و محدودیت‌های رفت و آمد کشاند.

این امر به نوبه خود ضربه اقتصادی سختی وارد کرده است. اما علاوه بر آن، کشورها هزینه‌های سنگینی نیز برای مهار حداکثری شیوع ویروس کرونا کرده‌اند. مجموع ضررها اقتصادی کووید ۱۹ وضعیت اقتصادی کشورها را بحرانی کرده است.

حتی کشوری نظیر آلمان که برای سیاست‌های محتاطانه اقتصادی خود شهرت دارد می‌گوید که چرخ کشور جز با قرض‌ کردن در سال آینده نخواهد چرخید.

بنابراین همه کشورها به دنبال راه‌کارهایی برای جلوگیری از موج دوم کووید۱۹ هستند. اکثر کشورها آماده اعمال دوباره محدودیت‌های ترددی و قرنطینه در موج دوم هستند.

این در حالی است که بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان جهانی بهداشت ویروس کرونا حداقل تا دو سال آینده گریبان‌گیر کشورهای جهان خواهد بود.

البته تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت روز جمعه ۳۱ مرداد در آخرین اظهارنظرهای خود خوش‌بین بود. به گفته او گرچه امروز سهولت تردد و جهانی‌سازی می‌تواند در گسترش بیماری تاثیر داشته باشد، ولی از سوی دیگر امکانات مبارزه با ویروس و کشف روش‌های درمانی نیز با آنچه در دوره شیوع آنفلوآنزای اسپانیایی در سال ۱۹۱۸ میلادی رخ داد تفاوت بسیاری دارد.

نیازی نداریم بین زندگی و امرار معاش یا بین سلامت و اقتصاد انتخاب کنیم. این یک انتخاب اشتباه است و همه‌گیری یاد‌آور آن است که سلامت و اقتصاد از هم جداشدنی نیستند
تدروس آدهانوم
مدیر کل سازمان جهانی بهداشت

همچنین او در سخنرانی‌اش اعلام کرد روش قرنطینه که برای اقتصاد کشورها مضر است راهکاری مناسب در درازمدت نخواهد بود.

وی افزود: «نیازی نداریم بین زندگی و امرار معاش یا بین سلامت و اقتصاد انتخاب کنیم. این یک انتخاب اشتباه است و همه‌گیری یاد‌آور آن است که سلامت و اقتصاد از هم جداشدنی نیستند.»