«لطفا از این خانه بروید»؛ گله کادر درمانی فرانسه از همسایه‌های قدرنشناس

«لطفا از این خانه بروید»؛ گله کادر درمانی فرانسه از همسایه‌های قدرنشناس
Copyright FRANCK FIFE/AFP or licensors
Copyright FRANCK FIFE/AFP or licensors
نگارش از Amirbehnam MASOUMI
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«همین آدم‌ها وقتی گرفتار بیماری شوند از ما کمک می‌خواهند و به خاطر تاخیر، غر می‌زنند.»

آگهی

در حالی که ویروس کرونا در فرانسه به شدت گسترش می‌یابد و آماده نبودن نظام درمانی این کشور برای بحران، پزشکان، پرستاران و کادرهای درمانی را از فرط کار به استیصال کشانده، رسانه‌های محلی از برخورد «ناشایست» شهروندان وحشت زده با کارکنان بخش بهداشت خبر می‌دهند.

شبکه ار‌ام‌سِ دو روز پیش در یک برنامه تلویزیونی، سخنان اِولین، مادر یک پرستار را پخش کرد که درباره برخورد همسایه‌ها با فرزند و همسرش صحبت می‌کرد. به گفته وی، همسایه‌ها با چسباندن کاغذ به در آپارتمان، از آن‌ها خواسته اند که در لابی ساختمان بمانند و در صورت امکان از این خانه بروند... چون احتمال آلودگی کادر درمانی به ویروس کرونا از همه بیشتر است.»

اِولین می‌گوید همکار دخترش هم یک روز صبح، روی شیشه خودرویش پیامی با این محتوا دریافت کرده است: «شما پرستار هستید و بنابراین احتمال ابتلای شما به ویروس از همه بیشتر است. لطفا خودرویتان را نزدیک بقیه پارک نکنید.» این پرستار که در بیمارستانی در منطقه بروتین (در غرب فرانسه) کار می‌کند، با تایید این خبر در حساب کاربری خود در فیسبوک نوشت: «امیدوارم کسی که به خودروی من کاغذ چسبانده، دستش را شسته باشد چون من برایش در حکم یک آدم طاعونی هستم.» اولین می‌گوید «همین آدم‌ها وقتی گرفتار بیماری شوند از ما کمک می‌خواهند و به خاطر تاخیر، غر هم می‌زنند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

این برخوردها، موارد منحصر به فرد نبوده اند؛ رادیو فرانس‌انتر روز چهارشنبه با انتشار گزارشی نوشت که ساکنان یک ساختمان در منطقه ۲۰ پاریس، مانع از اثاث‌کشی یک پرستار به خانه جدیدش شده اند، چون که او را حامل ویروس کرونا می‌دانند. صاحب‌خانه این پرستار می‌گوید: «وقتی کلید‌ها را برایم پس آورد، فهمیدم که ما عملا از خانه بیرونش انداختیم. خجالت‌آور است.»

در شهر تولوز در جنوب غربی فرانسه، همسایه‌های سوفی یک دستیار پرستار، به شیوه‌ای مشابه از او خواسته اند تا مراقب باشد به مشاعات ساختمان، دست نزند و در صورت امکان «در روزهای آینده جای دیگری زندگی» کند و باز هم در صورت امکان «با سگش در جای دیگری قدم» بزند. پایین نامه،‌ بدون ذکر نام نوشته شده: با مهر (دوستی)

Sophie Rainoldi-facebook
نامه‌ای که به در خانه سوفی، کمک پرستار چسبانده شده است. زیر نامه بدون اسم آمده «با مهر»Sophie Rainoldi-facebook

نشریه نوول‌اوبز فرانسه، با ذکر چند مورد مشابه دیگر نوشته است کار به کشور ما خلاصه نمی‌شود. همسایه‌های یک پرستار در بلژیک روی در خانه او نوشته‌اند: «برو گم‌ شو. همه ما را به کشتن می‌دهی.»

انتشار خبرهایی از این دست، آن هم زمانی که فرانسوی‌های در قرنطینه، هر شب ساعت ۸ برای پزشکان، پرستاران و دیگر کادرهای درمانی دست می‌زنند، واکنش‌های گسترده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشته است. سوفی دو راوینل، خبرنگار روزنامه فیگارو مورد متفاوتی را تعریف می‌کند: «کلرلین در بیمارستان سن لویی پاریس متخصص ریه است. وقتی که شب‌ها، بعد از ساعت ۱۰ به خانه بر می‌گردد، همیشه یکی از همسایه‌ها، برایش پشت در شام گذاشته است.»

«فقط همسایه‌های بد نداریم... همسایه‌های کلرلین، متخصص ریه هرشب وقتی ساعت ۱۰ به خانه بر می‌گردد، برایش شام پشت در می‌گذارند»
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات سراسری کادر درمانی فرانسه: تشویق کافی است، دولت به تعهداتش عمل کند

استقبال سرد و اعتراض‌آمیز کادر درمانی یک بیمارستان از نخست‌وزیر بلژیک

نگرانی از افشای اطلاعات؛ فرانسه نسخه دیجیتالی گواهی «خروج اضطراری از خانه» را ارائه کرد