Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۹ سال جنگ داخلی دست‌کم ۳۸۴هزار کشته بر جا گذاشته است

UN Palestinian Refugees
UN Palestinian Refugees Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دست‌کم ۱۱۶هزار غیرنظامی، از جمله ۲۲ هزار کودک و ۱۳هزار زن در جریان ۹ سال جنگ داخلی سوریه جان خود را از دست داده‌اند.

آگهی

دیده‌بان حقوق بشر سوریه با انتشار آخرین آمار قربانیان جنگ داخلی سوریه اعلام کرد که دست‌کم ۳۸۴ هزار نفر در ۹ سال گذشته در این کشور کشته شده‌اند.

این آمار در حالی منتشر می‌شود که همین منبع در ماه ژانویه با انتشار گزارشی اعلام کرده بود از زمان آغاز انقلاب در سوریه در سال ۲۰۱۱، حدود ۵۸۵هزار نفر جان خود را از دست داده اند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه در زمان انتشار آن گزارش اعلام کرده بود قربانیانی که مرگشان از سوی این سازمان مستند شده است، شامل حدود ۸۸هزار غیرنظامی کشته شده در زندان‌های دولت اسد نمی‌شود. به‌علاوه، این گزارش نمی‌تواند درباره سرنوشت بیش از ۳۲۰۰ غیرنظامی زندانی در دست داعش و ۴۱۰۰ اسیر جنگی هوادارا بشار اسد و بیش از ۱۸۰۰ غیرنظامی ربوده شده از سوی شورشیان اسلام‌گرا نظری دهد.

به گزارش خبرگزای فرانسه براساس داده‌هایی که روز شنبه از سوی دیده‌بان حقوق بشر، سازمان غیردولتی مستقر در لندن منتشر شد، دست‌کم ۱۱۶هزار غیرنظامی، از جمله ۲۲ هزار کودک و ۱۳هزار زن در جریان ۹ سال جنگ داخلی سوریه جان خود را از دست داده اند.

براساس همین آمار نیروهای مسلح ارتش و شبه‌نظامیان حامی دولت بیشترین شمار قربانیان ثبت شده را داشته اند: دست‌کم ۱۲۹هزار و ۴۷۶ نفر از اعضای ارتش عربی سوریه و شبه‌نظامیان سوری و خارجی هوادار دولت بشار اسد در ۹ سال گذشته در جنگ داخلی این کشور کشته شده اند. ۱۶۷۹ نفر از اعضای حزب‌الله لبنان در این گروه جای دارند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید ۶۷هزار و ۲۹۶ نفر از شبه‌نظامیان اسلام‌گرای افراطی، از جمله داعش و هیات‌ تحریر شام (شاخه پیشین القاعده در سوریه) در جنگ داخلی این کشور کشته شده اند.

براساس داده‌های همین نهاد، نزدیک به ۵۷هزار نفر از شورشیان گروه‌های غیر اسلام‌گرای افراطی هم در ۹ سال گذشته کشته شده اند.

این در حالی است که شبه‌نظامیان عمدتا کرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» ۱۳۶۲۴ تن از مردان و زنان مسلح خود را عمدتا در جریان جنگ با داعش و نظامیان ترکیه از دست داده اند.

بیش از ۱۱ میلیون نفر از شهروندان سوریه در ۹ سال گذشته آواره شده اند.

در ماه مارس سال ۲۰۱۱ و چند هفته پس از «پیروزی» انقلاب مصر و سرنگونی حسنی مبارک، تظاهرات ضد دولتی در بسیاری از کشورهای عربی و از جمله سوریه آغاز شد. در سوریه، همچون لیبی مخالفان به شدت سرکوب شدند و روند اعتراضات حدود چهار مهم پس از آغاز به‌سوی رویارویی نظامی پیش رفت.

در حال حاضر دولت اسد با حمایت روسیه، ایران و حزب‌الله لبنان بیش از ۷۰ درصد از خاک این کشور را کنترل می‌کند. استان ادلب که از سال ۲۰۱۵ تحت کنترل شورشیان عمدتا اسلام‌گرای هیات تحریر شام (جبهه‌النصره سابق) قرار دارد، آخرین پایگاه مخالفان دولت بشار اسد به شمار می‌رود.

سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۷ جنگ داخلی سوریه را «بزرگ‌ترین فاجعه ایجاد شده به دست بشر از زمان جنگ جهانی دوم» توصیف کرده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

منابع بیشتر • syriahr

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: روسیه حملات هوایی خود را پس از ۳ ماه از سر گرفت

عید فطر در کمپی در سوریه؛ جشنی که مثل گذشته نیست

۱۱ کودک در بین قربانیان حمله عفرین؛ آمریکا: این اقدام شیطانی غیرقابل قبول است