Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عید فطر در کمپی در سوریه؛ جشنی که مثل گذشته نیست

بچه‌های سوریه مشغول آب تنی و دوش گرفتن
بچه‌های سوریه مشغول آب تنی و دوش گرفتن Copyright AFP تصویر از ویدیو
Copyright AFP تصویر از ویدیو
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهروندان سوری که به دنبال وقوع جنگ ۹ ساله در این کشور از خانه خود آوار شده‌اند در این کمپ مشغول زندگی هستند. آنها در شرایطی به استقبال عید فطر رفتند که خیلی از آنها قادر به خرید لباس نو برای بچه‌‌هایشان نبودند.

آگهی

شهروندان سوری بی‌خانمان عید فطر را باید در خانه‌های چادری‌شان برگزار کنند. آنها در شرایطی به استقبال عید فطر رفتند که دیگر نه از مغازه‌ و مراکز تجاری خبری هست و نه بودجه‌ای برای خرید لباس و وسایل مورد نیاز جشن عید.

اینجا در روستای کللی سوریه واقع در شمال شرق استان ادلب در معرة مصرین، کمپی است که چادرهایش تمام زندگی زنان و مردان و کودکان بی‌خانمانی است که از هر گوشه و کنار این کشور به زیر پارچه‌های برزنتی پناه آورده‌اند.

سازمان ملل متحد سال ۲۰۱۷ میلادی، جنگ داخلی ۹ ساله در سوریه را «بزرگ‌ترین فاجعه ایجاد شده به دست بشر از زمان جنگ جهانی دوم» توصیف کرد.

بچه‌ها بیرون چادرها در اتاقک پشت وانتی که در‌ آن آب ریخته شده، هم تفریح و هم حمام می‌کنند تا برای عید فطر تمیز و پاکیزه شوند. خانواده‌های کمی می‌توانند از پس هزینه‌های خرید لباس نو برای بچه‌ها و خانواده خود بر آیند.

AFP
تصویر از ویدیوAFP

عدنان ابومحمد، اهل کفرومه سوریه که در این کمپ زندگی می‌کند و می‌گوید:« تا همین حالا هیچ خبری از حال و هوای عید فطر در اینجا نبود. قیمت‌ها افزایش پیدا کرده و تعداد معدودی می‌توانند برای بچه هایشان خود لباس تازه بخرند.»

او می‌افزاید: «فضای عید برای ما بسیار تغییر کرده است. ما در فضایی کاملا متفاوت زندگی می‌کنیم چنانچه ما از زندگی در خانه‌های سنگی به چادرها نقل مکان کردیم. یکی از نیازهای اولیه بچه‌ها دوش گرفتن است و آنها حالا باید در یک تشت بزرگ بیرون این چادرها دوش بگیرند. آرایشگرها هم داخل چادرها هستند. نسبت به آنچه پیشتر به آن عادت کرده بودیم، مغازه‌های بسیار معدودی در دسترس ماست.»

بر اساس اعلام دیده‌بان حقوق بشر سوریه ۹ سال جنگ داخلی در این کشور دست‌کم ۳۸۴ هزار کشته بر جا گذاشته است. بیش از ۱۱ میلیون نفر از شهروندان سوریه نیز در ۹ سال گذشته آواره شده اند.

در ماه مارس سال ۲۰۱۱ و در بحبوحه جنبش موسوم به بهار عرب تظاهراتی در بسیاری از کشورهای عربی و از جمله سوریه آغاز شد. دمشق مخالفان دولت را سرکوب کرد.

دولت بشار اسد با حمایت روسیه، ایران و حزب‌الله لبنان کنترل بیش از ۷۰ درصد از خاک این کشور را در دست گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۹ سال جنگ داخلی دست‌کم ۳۸۴هزار کشته بر جا گذاشته است

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۱۲ غیرنظامی از جمله ۷ کودک در حملات هوایی روسیه کشته شدند

دیدار رئیس جمهور سوریه با خامنه ای در تهران؛ اسد: هزینه مقاومت کمتر از هزینه سازش است