اتحادیه اروپا: مهاجران ترکیه را به سمت یونان ترک نکنند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Josep Borrell
Josep Borrell   -   کپی رایت  Francisco Seco/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

جوزپ بورل، رئيس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه ۱۶ اسفند ( ۶ مارس) از مهاجران خواست ترکیه را به سمت یونان ترک نکنند.

 رئيس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین اعلام کرد ترکیه به تشویق و تحریک مهاجران برای حرکت به سمت یونان پایان دهد.

آقای بورل از دولت ترکیه و همچنین همه بازیگران و سازمان‌های حاضر در ماجرای پناهجویان خواست دست از تحریک مهاجران بردارند و آنها را بازیچه اهداف سیاسی خود نکنند.

او همچنین با استقبال از توافق آتش بس ترکیه و روسیه در استان ادلب سوریه اعلام کرد این اقدام می‌تواند زمینه را برای ارسال کمک‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا به سوریه و منطقه تسهیل کند.

جوزپ بورل همچنین از ترکیه درخواست کرد کمک‌های بشردوستانه بیشتری به شمال سوریه ارسال کند. او همچنین افزود: «ما درک می‌کنیم که بار بزرگی بر روی دوش ترکیه است اما در عین حال نمی‌توانیم بپذیریم که از مهاجران به عنوان اهرم فشار استفاده شود.»

وزیر خارجه پیشین اسپانیا همچنین تاکید کرد اروپا تخصیص بودجه بیشتر به مهاجران را مورد بررسی قرار می‌دهد اما نمی‌پذیرداز مهاجران به عنوان ابزاری برای چانه‌زنی استفاده شود.

طبق توافقنامه اتحادیه اروپا و ترکیه در سال ۲۰۱۶ میلادی، اتحادیه اروپا ۶ میلیارد یورو برای تامین هزینه‌های مسکن، مدارس و درمان پناهجویان سوری که از جنگ داخلی سوریه گریخته و به ترکیه پناه آورده اند، اختصاص داد. این اتحادیه تا ماه ژوئیه ۲۰۱۹ میلادی مبلغ ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون از کل ۶ میلیارد یورو را به آنکارا پرداخت کرده است.

آقای بورل تاکید کرد که هنوز هیچ توافقی در خصوص بودجه اضافی در این زمینه وجود ندارد هرچند این موضوع تحت بررسی است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید