Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مرز یونان با ترکیه؛ بسیج شهروندان یونانی برای مقابله با هجوم پناهجویان

مرز یونان با ترکیه؛ بسیج شهروندان یونانی برای مقابله با هجوم پناهجویان
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی از شهروندان یونانی در ترکیه دارند می‌گویند که «برای دفاع از دروازه‌های یونان و اروپا» بسیج شده‌اند.

آگهی

جمعی از شهروندان یونانی که لباس نظامی به تن کرده‌اند در روستای «پوروس» در شمال شرقی یونان و در طول رودخانه «اوروس» در مرز با ترکیه برای ممانعت از ورود پناهجویان به یونان، گشت زنی می کنند.

این شهروندان که رویکردی خارجی ستیزانه دارند می گویند: «برای دفاع از دروازه‌های یونان و اروپا» بسیج شده‌اند.

در انتهای این روستای کوچک که شغل عمده مردم کشاورزی است، رودخانه نسبتا باریک «اوروس» واقع است که یکی از گذرگاه‌های پناهجویان برای ورود به یونان است.

از روز ۲۸ فوریه که ترکیه مرزهایش را برای عبور پناهجویان به یونان باز کرده است، پلیس یونان که مجهز به تجهیزات نظامی است، کشاورزان، ماهیگیران و شکارچیان این منطقه بسیج شده‌اند تا مانع ورود پناهجویان به یونان شوند.

ساکیس که کشاورزی ۳۸ ساله است به همراه دیگر افراد، گرد آتشی در نزدیکی این گذرگاه جمع شده اند تا به گفته او «مانع هجوم» پناهجویان شوند. آنها که مجهز به تفنگ شکاری هستند در این منطقه گشت می زنند.

این گروه از شهروندان یونانی در این منطقه گشت می زنند و همین‌که یک پناهجو یا قایق پناهجویان را می بینند که قصد دارند از رودخانه عبور کنند به پلیس یا ارتش خبر می دهند.

Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Turkey Greece MigrantsCopyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.Emrah Gurel

جورجیوس لومیس دیگر شهروند یونانی که در این منطقه گشت می زند می گوید: «ما در منطقه جنگی هستیم و باید از قلمرو خودمان دفاع کنیم.»

آفاناسیوس پیموسیس، شهردار «پوروس» که از ساکنان خواسته است «در این مبارزه دشوار» از پلیس یونان حمایت کنند، می گوید: «با همسایه‌ای مثل ترکیه، ما همواره در یک تهدید دائمی زندگی می کنیم. ما نیازمند کمک واقعی اروپا هستیم و نه فقط وعده و وعید.»

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با باز کردن مرزهای خود با یونان، به ده‌ها هزار پناهجو که خواستار رفتن به اروپا هستند اجازه داده است که از خطوط مرزی عبور کنند و وارد یونان شوند. ورود تعدادی از این پناهجویان واکنش پلیس یونان و شهروندان بسیج شده یونانی را در پی داشته است که باعث درگیری‌هایی با پناهجویان شده است.

در روزهای گذشته پلیس یونان با استفاده از گاز اشک آور و همچنین شلیک گلوله با پناهجویانی که تلاش می‌کردند از مرز عبور کنند، برخورد کرده است. ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی گویای آنست که برخی از پناهجویان در اثر اصابت گلوله زخمی شده‌اند و ترکیه نیز از کشته شدن یک نفر خبر داده است. یونان خبر کشته شدن یک پناهجو به دست پلیس این کشور را تکذیب کرده است.

Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
APTOPIX Turkey Greece MigrantsCopyright 2020 The Associated Press. All rights reservedDarko Bandic

آتن گشت‌های خود را در تمام مرزهای دریایی و زمینی خود تقویب کرده و از آژانس مرزی اروپا درخواست نیرو کرده است.

دولت یونان می گوید که در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۷ هزار پناهجو تلاش کرده‌اند بطور غیرقانونی وارد یونان شوند.

دولت ترکیه که از حملات نیروهای دولتی سوریه که مورد حمایت روسیه هستند به «ادلب» ناراضی است، از اروپا خواسته است که برای توقف این حملات درست به اقدام بزند. باز کردن مرز با یونان و عدم ممانعت از عبور پناهجویان توسط ترکیه تهدیدی است که آنکارا بارها مطرح کرده است و به نظر می رسد با عدم دریافت پاسخ مناسب از جانب اتحادیه اروپا، آنکارا اکنون این تهدید را به اجرا گذاشته است.

اتحادیه اروپا تاکنون با اقدامات یونان در ممانعت از ورود پناهجویان اعلام هبسمتگی کرده است و همچنین تازه ترین خبرها گویای آنست که ترکیه صدها نیروی امنیتی خود را به مرز با یونان فرستاده است و خبرهای تایید نشده ای از ممانعت پلیس ترکیه از بازگشت پناهجویان در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا: مهاجران ترکیه را به سمت یونان ترک نکنند

روایت تکان‌دهنده مهاجران از فاجعه غرق شدن لنج؛ «تلاش نافرجام گارد ساحلی یونان حادثه را رقم زد»

غرق شدن قایق مهاجران در دریای مدیترانه؛ دوازده نفر از بازماندگان پاکستانی‌اند