سنای فرانسه مرخصی ۱۵ روزه برای فوت فرزند را تصویب کرد

سنای فرانسه مرخصی ۱۵ روزه برای فوت فرزند را تصویب کرد
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موریل پنیکو، وزیر کار فرانسه با رضایت از تصویب این لایحه در سنا گفت که از دست دادن فرزند، تراژدی است که مشابه ندارد و ما باید سیستمی بسازیم که درد و رنج از دست دادن فرزند تماما از سوی جامعه به رسمیت شناخته شود.

آگهی

سنای فرانسه روز شنبه به اتفاق آراء و با حمایت دولت به پیشنهاد تعیین ۱۵ روز مرخصی فوت فرزند برای والدین داغدار رای مثبت داد.

تاکنون در فرانسه مرخصی استحقاقی والدین در صورت فوت فرزند ۵ روز بود.

پیش از این نمایندگان حامی دولت امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در مجلس ملی این کشور با افزایش مدت مرخصی پس از فوت فرزند مخالفت کرده بودند اما دولت ماکرون راسا اقدام به حمایت از این لایحه کرد.

پس از تصویب سنا، این لایحه بار دیگر در ۷ آوریل به مجلس ملی فرانسه باز می‌گردد و انتظار می‌رود که این بار نمایندگان مجلس با این پیشنهاد مخالف نکنند و آنرا تصویب کنند.

حداکثر سن فرزندِ درگذشته در این مصوبه ۲۵ سال تعیین شده است؛ به عبارت دیگر والدینی که فرزندشان در زمان فوت بیش از ۲۵ سال سن داشته باشند، نمی‌توانند از این مرخصی استفاده کنند.

موریل پنیکو، وزیر کار فرانسه با رضایت از تصویب این لایحه در سنا گفت که این پیشنهاد قانونی نسبت به نسخه اولیه‌اش بسیار غنی‌تر شده است و ابعاد گسترده‌تری از تعداد روزهای مرخصی را در بر می‌گیرد. او همچنین افزود که از دست دادن فرزند، تراژدی است که مشابه ندارد و ما باید سیتسمی بسازیم که درد و رنج از دست دادن فرزند تماما از سوی جامعه به رسمیت شناخته شود.

بخشی از این لایحه به حمایت مشاوره‌ای و روانشناختی از والدینی که فرزندشان را از دست داده‌اند، اختصاص داده شده است و در صورتی که والدین خواستار این کمک‌ها باشند، قانون این امکان را در نظر گرفته است.

همچنین برای کاهش خشونت اداری که والدین پس از مرگ فرزند با آن مواجه می‌شوند، از جمله دریافت نامۀ قطع کمک هزینه‌های اجتماعی تنها چند روز پس از مرگ فرزند، سناتورها تصمیم گرفتند که تمامی کمک هزینه‌های مرتبط با فرزند فوت شده تا سه ماه به خانواده پرداخت شود و بعد از سه ماه خانواده در جریان قطع این کمک‌ هزینه‌ها قرار گیرند.

بر اساس این لایحه در صورت فوت فرزند، کمک هزینه‌ای نیز برای مراسم تشییع در نظر گرفته می‌شود که مبلغ آن را بر اساس درآمد خانواده، مجلس ملی فرانسه تعیین خواهد کرد.

در بخشی دیگری از این مصوبه تمهیداتی برای حفاظت از شغل والدینی که فرزندشان فوت شده، در برابر اخراج از کار در نظر گرفته شده است.

به گزارش مرکز ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه (اینسه) ۶۵۰۰ کودک و جوان زیر ۲۵ سال در طول سال ۲۰۱۷ میلادی در فرانسه فوت کرده‌اند که ۲۷۰۰ نفر آنها کمتر از یک سال سن داشته‌اند، ۲۴۰۰ نفر بین ۱۵ تا ۲۴ ساله بوده‌اند و مابقی بین یک تا ۱۵ سال سن داشته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رای دیوان دادگستری اروپا در مورد مرخصی زایمان اضافه چیست؟

وعده‌های ماکرون و موانع پیش روی دانش آموزان دارای معلولیت در فرانسه

احتمال کمبود دوباره بنزین در فرانسه با اعتصاب کارگران صنعت نفت؛ دولت: مردم را تحت فشار قرار ندهید