وعده‌های ماکرون و موانع پیش روی دانش آموزان دارای معلولیت در فرانسه

وعده‌های ماکرون و موانع پیش روی دانش آموزان دارای معلولیت در فرانسه
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با اینکه دولت امانوئل ماکرون وعده داده است که شرایط را برای رفتن تمامی کودکان معلول به مدارس فراهم کند اما به گزارش «فرانس انتر» در وضعیت کنونی صدها کودک معلول به دلیل نبودن فضای مناسب یا عدم وجود ساختار‌های مناسب در مدارس برای آنها، از رفتن به مدرسه محروم هستند.

آگهی

پنجمین کنفرانس ملی افراد معلول روز سه‌شنبه با حضور امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در پاریس با شعار «زیستن مانند همه و در کنار همه» برگزار شد.

ماکرون در این کنفرانس سه اولویت دولتش را برای بهبود شرایط زندگی افراد معلول اعلام کرد.

نخستین اولویت دولت ماکرون برای سپتامبر ۲۰۲۰ که آغاز کار سالانه مدارس در فرانسه است، این موضوع در نظر گرفته شده است که شاهد هیچ موردی از کودکانی نباشیم که راه‌حلی برای ثبت‌نامشان در مدارس وجود نداشته باشد.

سوفی کلوزل، عضو کابینه و مسئول امور افراد معلول گفت: «از سال ۲۰۱۷ ما یک انقلاب فرهنگی را در دستور کار قرار داده‌ایم تا ثبت‌نام تمامی افراد معلول در مدارس نه یک امرتخیلی که واقعی باشد.»

دومین اولویتی که ماکرون مطرح کرد ایجاد یک شماره تلفن ویژه برای افراد معلول و خانواده‌هایشان از اول ژانویه ۲۰۲۱ خواهد بود تا افراد معلول و خانواده‌های آنها در جستجویشان برای مدارس مناسب، مسکن یا دیگر مشکلاتشان تنها نباشند.

سومین اولویتی که رئیس جمهوری فرانسه برای افراد معلول مطرح کرده است کمک‌های مالی بیشتر برای افراد معلول بویژه برای پدر یا مادرهای معلول است که فرزند دارند و برای رسیدگی به فرزندانشان نیازمند کمک گرفتن از فرد دیگری هستند.

صدها کودک معلول در فرانسه از رفتن به مدرسه مناسب محروم‌اند

با اینکه دولت امانوئل ماکرون وعده داده است که شرایط را برای رفتن تمامی کودکان معلول به مدارس فراهم کند اما به گزارش «فرانس انتر» در وضعیت کنونی صدها کودک معلول به دلیل فقدان فضای مناسب یا عدم وجود ساختار‌های مناسب‌سازی‌ شده در مدارس، از رفتن به مدرسه محروم هستند.

بر اساس پروسه‌ قانونی در فرانسه و برای ثبت نام کودک معلولی که نیازمند شرایط خاص (امکان دسترسی به کلاس‌ها، کمک یار معلولان، وسایل آموزشی ویژه و مانند آنها) در مدرسه است، ابتدا باید به موسسه «خانه استانی افراد معلول» برای ثبت نام مراجعه کرد. 

این موسسه که در همه شهرهای فرانسه قابل دسترسی است هدفش آسانتر کردن فرایند دسترسی کودکان به مدارس، یافتن کمک‌یار برای کمک به کودکان معلول در سر کلاس‌های درس و کمک‌های درمانی، اجتماعی و پیراپزشکی است.

پس از ثبت تقاضا در این موسسه، کمیسیون ویژه‌ای درباره هر پرونده رسیدگی و مدارس مناسب هر فرد را به خانواده فرد معلول معرفی می کند.

وب سایت «فرانس ‌انتر» به مناسبت برگزاری پنجمین کنفرانس ملی افراد معلول با اشاره به اینکه دولت آماری درباره افراد معلولی که از مدرسه رفتن محروم هستند ارائه نمی کند، نوشته است که بر اساس برآورد موسسات غیردولتی در امور افراد معلول، صدها کودک معلول در فرانسه زندگی می کنند که دولت تاکنون نتوانسته است برای مدرسه رفتن آنها شرایط مناسب فراهم کند و بنابراین خانواده‌ها مجبوراند آنها را در خانه نگهدارند.

مایوآ یازده ساله از جمله کودکانی است که ۲ سال است در خانه به سر می برد چرا که او به مدت ۶ سال در یک مرکز درمانی-آموزشی در پاریس به سر می برد اما به دلیل قرار کردن در فضایی از رفتارهای خشن کودکان، والدینش تصمیم گرفتند او را از این مرکز خارج کنند.

پدر و مادر مایوآ تلاش کردند که دخترشان را در یک مدرسه راهنمایی عادی ثبت نام کنند اما مسئولان مدرسه به آنها گفتند که مایوآ سطح آموزشی لازم را برای اینکه در کلاس اول راهنمایی در کنار دیگر دانش ‌آموزان بنشیند را دارا نیست.

در پی این مشکلات، والدین مایوآ تصمیم به اسباب‌کشی گرفتند تا در منطقه‌ دیگری نزدیک به یک مدرسه مناسب برای دخترشان باشند با این حال مشکل دیگری پیش روی آنها قرار گرفت. مدرسه جا برای ثبت نام مایوآ ندارد و او در لیست انتظار قرار گرفته است. اکنون ۶ ماه از ثبت نام در لیست انتظار می گذرد اما هنوز جایی برای او در مدرسه باز نشده است.

دولت فرانسه می گوید که تعداد دانش‌اموزان که در انتظار شرایط مناسب یا داشتن کمک‌یار آموزشی در مدارس هستند در سال ۲۰۱۹ نسبت به ۲۰۱۸ به نصف کاهش یافته است با این حال هنوز صدها کودک معلول یا در لیست انتظار برای ورود به مدارس مناسب یک فرد معلول هستند یا اساسا در منطقه‌ای که زندگی می کنند مدارس مناسب‌سازی شده وجود ندارد و آنها به ناچار در خانه می مانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مادر پیری که به دست پسرش دفن شد پس از ۳ روز نجات یافت

سنای فرانسه مرخصی ۱۵ روزه برای فوت فرزند را تصویب کرد

مسابقه به آب‌اندازی مردان سفیدپوش در ونیزِ فرانسه