رئیس جمهوری سوئیس: ۶۰ سالگی‌ام را با شهروندان دقیقا هم سن خودم جشن می‌گیرم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رئیس جمهوری سوئیس: ۶۰ سالگی‌ام را با شهروندان دقیقا هم سن خودم جشن می‌گیرم
کپی رایت  AP

سیمونتا سوماروگا، رئیس جمهوری سوئیس به زودی جشن تولد ۶۰ سالگی‌اش را جشن می‌گیرد اما او از سوئیسی‌هایی که سال و تاریخ تولدشون با او یکی است خواسته است در این جشن همراهش شوند.

وی در حساب توئیتری خود با انتشار یک عکس از دوران جوانی‌اش و گذاشتن یک لینک به زبان‌های آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی اعلام کرد خوشحال می‌شود افرادی که مانند او در تاریخ ۱۴ مارس ۶۰ ساله می‌شوند در جشن تولد او حضور پیدا کنند. وی از این افراد خواست در لینکی که منتشر کرده است، ثبت نام کنند.

طبق بیانیه دفتر ریاست جمهوری سوئیس، این گردهمایی قرار است که در شهر برن این کشور برگزار شود و تعداد شرکت‌کنندگان محدود باشد.

افراد واجد الشرایط علاوه بر پر کردن فرم ثبت نام باید یک نسخه از شناسنامه یا گذرنامه خود را برای اثبات تاریخ تولدشان ارسال کنند.

طبق آمارهای ثبت شده، ۸ هزار ۴۹۲ نفر در ماه می سال ۱۹۶۰ در سوئیس متولد شده‌اند و این بدین معنی است که به‌طور متوسط در هر روز ۲۷۴ نفر در آن سال به‌دنیا آمده‌اند.

ریاست جمهوری در سوئیس نقشی کاملا تشریفاتی دارد و هر سال یک نفر رئیس جمهور می‌شود. در واقع رئیس جمهور و معاونش از میان هفت نفر عضو شورای فدرال انتخاب می‌شوند. شورای فدرال همچنین مسئولیت هفت وزارتخانه کشور را نیز به عهده دارد.