Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اعتصاب زنان جنبش ارغوانی سوئیس در اعتراض به نابرابری جنسیتی

زنان جنبش ارغوانی سوئیس
زنان جنبش ارغوانی سوئیس Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعتصاب زنان سوئیسی به طور نمادین از ساعت ۱۵ و ۲۴ دقیقه آغاز شد زیرا بنا بر محاسبات، میزان کنونی اختلاف دستمزد روزانه زنان و مردان در این کشور معادل دستمزد مردان از این ساعت به بعد است.

آگهی

شمار زیادی از زنان در سوئیس در اعتراض به نابرابری جنسیتی در این کشور دست به اعتصاب زدند.

هدف از این اعتصاب کم‌پیشینه در سوئیس که روز جمعه ۲۴ خرداد در این کشور انجام شد، اجرایی نشدن کامل قانون منع تبعیض علیه زنان است.

روز جمعه گروه‌هایی از زنان اعتصاب‌کننده در شهرهای مختلف سوئیس به خیابان آمدند. معترضان در لوزان از نیمه شب گذشته در اطراف کلیسای جامع این شهر تجمع کرده بودند. آنها برج ناقوس کلیسا را به رنگ نمادین جنبش خود یعنی ارغوانی درآوردند.

زنان جنبش ارغوانی در زوریخ، پایتخت تجاری سوئیس نیز با تعطیل کردن کار روزانه خود برای اعتراض به خیابان آمدند. روی پلاکاردی که برخی از معترضان در دست داشتند، نوشته شده بود: «آقایان، شما اتو کنید!»

پیشینه و آمار

آخرین باری که زنان در سوئیس برای احقاق حق خود اعتراض کرده‌ بودند ۲۸ سال پیش درست در چنین روزی بود. در آن زمان زنان عضو جنبش برابری‌خواهی در شهر زوریخ با بستن مسیر ترموا در محله تجاری در مرکز شهر اعتراض خود را به داشتن دستمزد پایین‌تر نسبت به مردان نشان دادند.

برابری زن و مرد از ابتدای سال ۱۹۸۰ وارد قانون اساسی کنفدراسیون سوئیس شد. در سال ۱۹۹۶ نیز قانون منع تبعیض علیه زنان و آزار جنسی آنان در محیط کار در این کشور تصویب شد. در آن زمان حمایت از زنان در برابر تبعیض‌های مربوط دوران حاملگی، وضعیت تأهل و سایر مشکلات مربوط به جنسیت زنانه از اهداف اصلی این قانون اعلام شده بود.

بنا بر گزارش دفتر کنفدرال آمار سوئیس، هم اکنون زنان در این کشور به طور میانگین ۲۰ درصد کمتر از مردان حقوق می‌گیرند. در سال ۱۹۹۱ دستمزد زنان در این کشور یک سوم مردان بود.

اعتصاب زنان سوئیسی به طور نمادین از ساعت ۱۵ و ۲۴ دقیقه آغاز شد زیرا بنا بر محاسبات، میزان کنونی اختلاف دستمزد روزانه زنان و مردان در این کشور معادل دستمزد مردان از این ساعت به بعد است.

به رسمیت شناختن کارهای خانگی مانند نگهداری از کودک و سالمند، منع خشونت علیه زنان و مشارکت دادن بیشتر آنها در پست‌های حکومتی از دیگر خواسته‌های اعضا جنبش ارغوانی سوئیس است.

رویترز
جنبش زنان ارغوانی در سوئیسرویترز
رویترز
زنان جنبش ارغوانی سوئیسرویترز
رویترز
برج ناقوس کلیسای جامع لوزانرویترز
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری سوئیس: ۶۰ سالگی‌ام را با شهروندان دقیقا هم سن خودم جشن می‌گیرم

از الیان وگول-پولسکی تا کمیسیون اروپا؛ یک تلاش قدیمی برای برابری جنسیتی

پیش از نشست صلح ژنو؛ خلبانان سوئیس جنگنده‌ها را در بزرگراه فرود آوردند