چهل سالگی حضور مهاجران افغان در پاکستان؛ گوترش خواستار حمایت جامعه جهانی شد

چهل سالگی حضور مهاجران افغان در پاکستان؛ گوترش خواستار حمایت جامعه جهانی شد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دبیرکل سازمان ملل متحد در چهل سالگی حضور مهاجران افغان در پاکستان از جامعه جهانی خواست تا از کشورهایی که میزبان پناهجویان هستند حمایت کنند.

آگهی

دبیرکل سازمان ملل متحد در چهل سالگی حضور مهاجران افغان در پاکستان از جامعه جهانی خواست تا از کشورهایی که میزبان پناهجویان هستند حمایت کنند.

آنتونیو گوترش که هم اکنون برای سفری سه روزه در اسلام آباد است با انتشار توئیتی درباره نخستین دیدار خود در پاکستان با نسل مهاجر افغان نوشت که این افراد داستان‌ها، امیدها و آرزوی خود را به اشتراک گذاشتند.

وی با اشاره به اینکه پاکستان ۴۰ سال میزبان مهاجران افغان بوده، افزود: «از جامعه جهانی می‌خواهم که از کشورهای میزبان [پناهجویان] حمایت کنند و رهبری مشابه خود را در ایستادن در کنار پناهندگان نشان دهند.»

قرار است پاکستان با همکاری کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان در روزهای ۱۷ و ۱۸ فوریه (۲۸ و ۲۹ بهمن) کنفرانسی درباره وضعیت پناهجویان افغان در پاکستان به مناسبت چهار دهه حضور این افراد در پاکستان برگزار کند.

طبق برآوردهای انجام گرفته در حال حاضر حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار مهاجر افغان در پاکستان ساکن هستند که نام حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر آن‌ها در این کشور ثبت شده است و بقیه به‌طور غیرقانونی در پاکستان زندگی می‌کنند.

مهاجرت افغان‌ها به کشورهای همسایه از جمله ایران وپاکستان پس از آنکه شوروی سابق در سال ۱۹۷۹ به افغانستان حمله کرد، شدت گرفت. وزیر امور مهاجرین افغانستان سال گذشته در گفت و گو با آناتولی گفته بود که حدود هفت تا هشت میلیون شهروند افغانستان به علت تداوام جنگ‌های ۴۰ ساله در داخل این کشور آواره شده یا به کشورهایی مانند ترکیه، ایران و پاکستان پناه برده‌اند.

با این حال سازمان عفو بین‌الملل در اواخر ژانویه امسال در گزارشی اعلام کرد که ایران و پاکستان در سال گذشته میلادی حدود نیم میلیون مهاجر افغان را مجبور کردند که به افغانستان برگردند. البته طبق این آمار سهم ایران از بازگردان اجباری مهاجران افغان بیش از ۴۷۰ هزار نفر گزارش شده است. از سوی دیگر طبق آمار کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان، پاکستان نیز در سال ۲۰۱۶ بیش از ۳۸۰ هزار پناهجوی افغان را از این کشور اخراج کرد.

پاکستان از کشورهای امضا کننده کنوانسیون پناهندگان نیست. با اینکه اسلام آباد در فاصله سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ راهبرد اسکان و ثبت درخواست پناهندگی افغان ها را تصویب و اجرا نمود با اینحال مهاجران افغان همچنان در این کشور مشکلات فراوانی دارند.

با این حال عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان در سال ۲۰۱۸ اعلام کرده بود که دولتش به فرزندان مهاجران افغان و بنگلادشی که متولد پاکستان هستند، پاسپورت و کارت شناسایی می‌دهد.

قانون تابعیت پاکستان که در سال ۱۹۵۱ تنظیم و تصویب شد، شهروندی برای هر فردی که در خاک این کشور متولد شده را تضمین می‌کرد اما تاکنون هیچ‌کدام از رهبران سیاسی پاکستان اقدامی جدی برای اجرای این قانون انجام نداده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بدرفتاری با مهاجران افغان؛ احضارمعاون سفیرایران در کابل به وزارت خارجه

مهاجران افغان در ایران و فقدان حقوق شهروندی برای حضور در انتخابات

دادگاهی در پاکستان حکم زندان عمران خان به دلیل فروش هدایای دولتی را به حالت تعلیق درآورد